avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate cocorul alb

Activitate cocorul alb

Eu am un teren mostenit de la bunica materna pe care am si titlu de proprietate pe numele meu. Pe acest teren a existat o constructie fara autorizatie pe numele tatalui meu(asa figura la primarie), pe care am demolat-o cu autorizatie pe numele tatalui.Din acel moment eu am ramas singurul propietar si cu autorizatie de constructie mi-am ridicat un imobil pe numele meu.In tot acest timp tatal meu a locuit cu mine iar cu trei luni in urma a decedat. Am gasit in actele lui un certificat de actionar din 1996 si ca sa ma interesez de el, mi se cere certificat de mostenitor. Tin sa precizez ca sunt unicul copil(mama fiind si ea decedata).Se poate obtine acest act de la orice notariat sau doar la cel de resedinta(judetean)? Si ce documente sunt necesare? Este nevoie de acest document si la schimbarea contractelor de utilitati? Va multumesc .
in cazul in care invinuitul este acuzat de sechestrare de persoane si victima nu depune plangere ci doar da o declaratie in care explica cele intamplate invinuitul poate fi cercetat si ulterior arestat? doar pe baza declaratiei victimei si pe cele ale martorilor se pot intampla acestea?fara existenta vreunei plangeri?
Răspuns la discuția drepturile martorilor "fara voie"
Pai in primul rand v-as ruga sa va puneti in pielea celuilalt: daca dvs ati fi victima unei infractiuni, v-ar placea ca autorul sa scape doar pt ca anumite persoane au fost prea LASE sa depuna marturie ? Sau nu au vrut sa se implice ?

-ne este vorba de lasitate ci de faptul ca cei doi s-au impacat, ceea ce banuiam inca de la inceput ,de aceea nu am vrut sa dam vreo declaratie, iar victima nu vrea sa-i faca "rau" invinuitului
-am inteles ca este acuzat de sechestrare de persoane , in cazul acesta este nevoie ca victima sa depuna plangere?
Multumesc!
Răspuns la discuția drepturile martorilor "fara voie"
"Pai in primul rand v-as ruga sa va puneti in pielea celuilalt: daca dvs ati fi victima unei infractiuni, v-ar placea ca autorul sa scape doar pt ca anumite persoane au fost prea LASE sa depuna marturie ? Sau nu au vrut sa se implice ?"
-ne este vorba de lasitate ci de faptul ca cei doi s-au impacat, ceea ce banuiam inca de la inceput ,de aceea nu am vrut sa dam vreo declaratie, iar victima nu vrea sa-i faca "rau" invinuitului
-am inteles ca este acuzat de sechestrare de persoane , in cazul acesta este nevoie ca victima sa depuna plangere?
Multumesc!
din intamplare am vazut cand o persoana a fost bruscata si luata cu forta si dintr-o masina si bagata tot cu forta in alta masina.ii cunosteam si pe victima si pe invinuit.politia nu a fost anuntata de noi (si nici de victima :)) ci de un tert.am fost chemati sa dam declaratii , si obligati de organele in drept ,cu ceea ce s-a intamplat.cu toate ca nu am fost de acord sa dam acele declaratii si am cerut sa ni se spuna ce drepturi avem in calitate de martori.anchetatorii au inceput sa tipe in momentul acela si sa ne spuna ca daca nu dam declaratie vom avea probleme, ca vom sta prin tribunale,etc. au balbait ceva de protectia martorilor si ca daca vrem , sa scriem in josul paginii dupa declaratie ca nu am vrea sa ni se cunoasca datele de stare civila, ceea ce am si facut.am dat declaratie pe o coala alba format A 4, asta intamblandu-se vinerea in ziua incidentului, luni am fost chemati la politie sa semnam niste declaratii transcrise de anchetatori, ceea ce noi am scris vineri pe coala ei au transcris luni pe o alta coala.aveau acest drapt? cerand ca invinuitul sa nu afle numele noastre de ce i-au citit declaratiile noastre?si inca ceva anchetatorii ne dictau ceea ce trebuia sa scriem, unele date din declaratie nefiind sustinute de noi. noi nici acum nu vrem sa participam in calitate de martori ai acestui incident, dar suntem , de mai multe ori , chemati la politie si parchet, am spus ca nu mai avem nimic de declarat.avem ceva drepturi de a ne retrage declaratiile sau de a nu mai participa in continuare la ancheta? mentionam faptul ca victima nu a depus plangere ci doar a dat declaratie cu cele intamplate. si nici nu credem ca o va face.ce se va intampla daca nu va depune plangere? ce se va intampla cu noi , martorii ?sau cu invinuitul si victima?
nu am avut de-a-face niciodata cu politia sau alte organe ale statului.va rugam sa ne ajutati pentru a putea sti ce vom face in continuare.
va multumesc anticipat!