Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... victima nu depune plangere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

victima nu depune plangere

in cazul in care invinuitul este acuzat de sechestrare de persoane si victima nu depune plangere ci doar da o declaratie in care explica cele intamplate invinuitul poate fi cercetat si ulterior arestat? doar pe baza declaratiei victimei si pe cele ale martorilor se pot intampla acestea?fara existenta vreunei plangeri?
Citez din Cod procedura penala :
EFECTUAREA URMARIRII PENALE

Sectiunea I
Sesizarea organelor de urmarire penala
Modurile de sesizare
ART. 221
(1) Organul de urmarire penala este sesizat prin plangere sau denunt, ori se sesizeaza din oficiu cand afla pe orice alta cale ca s-a savarsit o infractiune. In cazul in care organul de urmarire penala se sesizeaza din oficiu, incheie un proces-verbal in acest sens.
(2) Cind, potrivit legii, punerea in miscare a actiunii penale se face numai la plingerea prealabila ori la sesizarea sau cu autorizarea organului prevazut de lege, urmarirea penala nu poate incepe in lipsa acestora.

si din Cod penal :
Lipsirea de libertate in mod ilegal
ART. 189
Lipsirea de libertate a unei persoane in mod ilegal se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 10 ani.
In cazul in care fapta este savarsita prin simularea de calitati oficiale, prin rapire, de o persoana inarmata, de doua sau mai multe persoane impreuna sau daca in schimbul eliberarii se cere un folos material sau orice alt avantaj, precum si in cazul in care victima este minora sau este supusa unor suferinte ori sanatatea sau viata ii este pusa in pericol, pedeapsa este inchisoarea de la 7 la 15 ani.
Cu pedeapsa inchisorii de la 7 la 15 ani se sanctioneaza si lipsirea de libertate a unei persoane savarsita in scopul de a o obliga la practicarea prostitutiei.
Daca pentru eliberarea persoanei se cere, in orice mod, ca statul, o persoana juridica, o organizatie internationala interguvernamentala sau un grup de persoane sa indeplineasca sau sa nu indeplineasca un anumit act, pedeapsa este inchisoarea de la 7 la 18 ani.
Daca faptele prevazute la alin. 1-4 se savarsesc de catre o persoana care face parte dintr-un grup organizat, pedeapsa este inchisoarea de la 5 la 15 ani, in cazul alin. 1, inchisoarea de la 7 la 18 ani, in cazul alin. 2 si 3, inchisoarea de la 10 la 20 de ani, in cazul alin. 4.
Daca fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este inchisoarea de la 15 la 25 de ani.
Tentativa faptelor prevazute la alin. 1-4 se pedepseste.
Constituie tentativa si producerea sau procurarea mijloacelor, a instrumentelor sau luarea de masuri in vederea comiterii faptei prevazute la alin. 4.

Ca urmare, CP neprevazand obligativitatea depunerii unei plangeri prealabile in cazul infractiunii prevazute la art.189 CP, denuntul este suficient pentru punerea in miscare a fazei prealabile a cercetarii penale.
godspeed, utilizator
cocorul alb a scris:

in cazul in care invinuitul este acuzat de sechestrare de persoane si victima nu depune plangere ci doar da o declaratie in care explica cele intamplate invinuitul poate fi cercetat si ulterior arestat? doar pe baza declaratiei victimei si pe cele ale martorilor se pot intampla acestea?fara existenta vreunei plangeri?

Pentru infractiunea prev .de art.189 c.p. ,nu este necesara plingerea prealabila...
buna ziua
pentru aceasta infractiune nu este necesara plingerea prealabila
Sesizarea e facuta prin plangere (facuta de persoana fizica vatamata prin infractiune ) sau denunt ( depus de catre orice persoana care are cunostinta savarsirii infractiunii ) la Politie , Parchet.Poate exista si o autosesizare .
(un mod de sesizare interna)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
In acest caz organul de cercetare penala se autosesizeaza din oficiu.

ART. 221
(1) Organul de urmarire penala este sesizat prin plangere sau denunt, ori se sesizeaza din oficiu cand afla pe orice alta cale ca s-a savarsit o infractiune. In cazul in care organul de urmarire penala se sesizeaza din oficiu, incheie un proces-verbal in acest sens.