avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Activitate haragusfilip

Activitate haragusfilip

Buna ziua,

Intrebarea mea este legata de trecerea de la sistem real la norma de venit. Din pacate haosul cu trecerea codurilor it la normele de venit m-a luat pe nepregatite si am aflat ca incepand cu 01.01.2012 codul 6201 pe care eram nu mai este valabil pentru norma de venit.

Pentru a trece la norma de venit, am inteles ca trebuia actionat pana la 31.01.2012. In schimb, in luna februarie, am fost la registrul comertului si am schimbat codul caen din 6201 in 6202(compatibil cu norma de venit). In schimb, am fost la finante unde mi s-a spus ca trebuie in continuare sa platesc pe sistem real.
Intrebarile mele sunt:
1. Se poate ca avand codul caen 6202(desi schimbat dupa 31.01.2012) sa fie impozitat pe sistem real?
2. Se poate schimba in timpul anului tipul de pfa(de la real la norma de venit) sau trebuie sa astept 2 ani?
De asemenea, as fi recunoscator pentru orice sfaturi in aceasta directie.
multumesc anticipat,

Filip
Multumesc pentru raspunsuri. Procesul verbal l-am gasit in schimb pe parbrizul masinii si nu prin posta, iar la martor este trecuta o persoana fara CNP. Mai este nevoie sa fac contestatie sau trebuie sa astept prin posta procesul verbal?
Lasand la o parte faptul ca sunt incepator(incerc doar sa aduc un argument la reaua credinta), as vrea sa stiu daca punctele mele 2 si 3 sunt suficiente pentru a avea succes la contestatie. Am vazut ca in OG este stipulat ca datele de identificare sa fie cele ale persoanei in cauza si nu ale masinii(iar din datele despre masina, numarul este corect dar culoarea nu). Am uploadat procesul verbal la adresa [ link extern ] /
De asemenea, daca depun contestatia, am posibilitatea de a platesc amenda in 48 de ore(penrtu a plati jumatate) si sa-mi recuperez banii ulterior?
multumesc
Buna ziua,

Am primit un proces verbal de la un srl pentru parcare pe spatiu verde. Procesul verbal mi se pare dubios din mai multe motive:
1. este intocmit de catre un S.R.L. si nu de catre un agent al primariei/politiei
2. culoarea masinii nu este specificata corect(este specificat verde metal cand de fapt e gri)
3. Hotararea consiliului local la care se face referinta in procesul verbal se pare ca nu exista(HCL 4567/2008) - [ link extern ]
De asemenea, mi se pare sa fi fost si rau intentionati din mai multe motive: era noapte, sunt incepator(exista semnul incepator pe parbriz), masina e intrata abia cu o roata pe spatiul verde si pentru ca pe procesul verbal fuses in prima faza bifat loc de parcare cu abonament, dar nefiind in zona un asemenea semn, a fost taiat si scris "parcat pe spatiu verde".
Va rog sa ma ajutati in aceasta problema, pentru ca nu stiu daca se merita sa depun contestatie si cui trebuie sa o adresez. am pus poze cu masina si cu amenda scanata la adresa [ link extern ] /

multumesc anticipat
Buna ziua,

Doresc sa stiu in ce masura poate pretinde o firma de la urmasii de drept, plata plata pentru produse pe care nu poate sa le justifice decat prin acte care NU au semnatura defunctului. Ce acte ar trebui sa aduca firma?
Am fost chemat la un cabinet de avocatura pentru mediere printr-o scrisoare recomandata la care a fost atasata o factura nesemnata. Ar trebui sa ma duc avand in vedere ca sunt dintr-o alta localitate? Am ceva de suferit daca refuz o asemenea invitatie oficiala?

multumesc