avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate gi

Activitate gi

Discuție alegeri
la o ad,gen.reconvocata nerespsctand legea 230/2007 s-a stabilit sa ramana in functie comitetul care este in afara legii de vreo 4 ani,de cind nu a mai prezentat o analiza a activitatii si nu a prezentat ad.gen.BUGETUL.Este legal?
In mod normal daca unul din cei care semneaza pentru legalitatea cheltuielilor ,este corect ,nu se risipesc fondurile asociatiei.Cenzorul are un rol important in asociatie.El verifica legalitatea.Dupa mine ar trebui sa verifice chiar si legalitatea convocarii si reconvocarii AD.GEN. Nu trebuie neaparat sa aiba studii superioare ci doar sa vrea sa faca treaba buna in interesul celor care l-au ales,sa nu faca ce zice presedintele.Eu am cursuri de administrator si cred ca asi putea indeplini functia de cenzor.Presedintele asociatiei trebuie sa foloseasca banii asociatiei conform bugetului votat in AD. GEN.Girarea cu semnatura sa pentru cheltuieli neinscrise in bugetul asociatiei,consider ca este un lucru penal si ar trebui oprit de cenzor.Primariile,conform L230/2007 ar trebui sa aiba bugetul tuturor asociatiilor.Dar atat.Nu verifica.Nu urmaresc.
adunarea generala nu a fost reconvocata in 10 zile de la convocare si nu s-a facut dovada anuntarii tuturor proprietarilor de reconvocarea adunarii generale. Hotararile luate in aeasta adunare reconvocata sunt legale?