Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... alegeri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

alegeri

la o ad,gen.reconvocata nerespsctand legea 230/2007 s-a stabilit sa ramana in functie comitetul care este in afara legii de vreo 4 ani,de cind nu a mai prezentat o analiza a activitatii si nu a prezentat ad.gen.BUGETUL.Este legal?
Potrivit art. 26 din legea invocata daca o asemenea hotarire aduce prejudicii proprietarilor poate fi atacata in justitie in termen de 45 de zile
De regula , in aceste situatii cei nealesi legal nu pun la dispozitia proprietarilor documente din care sa rezulte activitatea lor , si care sa constituie dovada producerii unor pagube. Intrebarea este , daca acest "comitet" , care practic nici nu mai este comitet,pentru ca de patru ani nu l-a ales nimeni ,nu a dat socoteala in fata AG despre activitatea lui ( mai mult ca sigur exista un motiv numai de ei stiut) , este legal la conducerea asociatiei ? Legea defineste obligatia de a face anual cel putin o data AG ,in cadrul careia se prelucreaza activitatea comitetului si se aproba bugetul pentru anul fiscal viitor. Daca acest lucru nu s-a intamplat , nici incercare de a convoca adunarea generala de patru ani nu a avut loc ,comitetul nu mai are dreptul de a ramane iun continuare in functie .
~ Conținut șters la cerere ~
gi a scris:

la o ad,gen.reconvocata nerespsctand legea 230/2007 s-a stabilit sa ramana in functie comitetul care este in afara legii de vreo 4 ani,de cind nu a mai prezentat o analiza a activitatii si nu a prezentat ad.gen.BUGETUL.Este legal?

Ce anume nu s-a respectat din legea 230 cu privire la reconvocarea adunarii generale?
Daca adunarea generala a hotarat ca acei oameni sa formeze comitetul , chiar daca 4 ani era in afara legii, acum aveti un comitet ales conform legii. Comitetul a devenit legal tocmai prin hotararea adunarii generale.
E ca si in situatia constituirii unui grup de initiativa care poate rezolva provizoriu problemele asociatiei, poate mobiliza proprietarii si organiza adunarea generala . Daca in adunarea generala proprietarii aleg un comitet format din acest comitet de initiativa , acesta este comitetul meritat, ales legal.