avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Activitate maritaroxana

Activitate maritaroxana

ma scuzati dar tot nu inteleg....va continua procesul,sau este incheiat?
ADMITE EXCEPTIA PERIMARII -SOLUTIONARE. Va rog daca ma puteti ajuta la intelegerea deciziei?
Buna ziua!In anul 2009 iulie,l-am dat in judecata pe tatal meu pt neplata pensiei de intratinere major(fiin inca la facultate).M-am prezentat o singura data la proces,apoi urmatoare data fixata dupa o luna,neprezentandu-ma nefiind sigura daca vreau sa contiunui judecata.Acum fiind convinsa de ceea ce vreau ,in sensul ca vreau sa merg mai departe cu procesul,am primit citatie acasa chemandu-ma la proces cu tatal meu(sept 2010 ) pentru' PRIMARE pensie intretinere majori.PENTRU A SE DISCUTA EXCEPTIA PERIMARII ACTIUNII, INVOCATA DIN OFICIU DE CATRE INSTANTA'.De asemenea imi precizeaza in citatie cum ca 'in caz de neprezentare a partilorse va putea trimite un inscris,judecata urmand a se face in lipsa'.Ceea ce am si facut,am depus o cerere pentru a se judeca in lipsa.Procesul fiind pe data de 28 oct,pe site Judecatoria Iasi ,la dosarul meu scrie ADMITE EXCEPRIA PERIMARII -SOLUTIONARE. Va rog daca ma puteti ajuta la intelegerea deciziei?(nu stiu exact ce inseamna perimare)
Buna ziua.Am primit citatie de la Judecatoria Iasi ,anuntandu-ma ca sunt chemata in instanta in calitate de reclamant in proces cu tatal meu pentru pensie intretinere major.Pot trimite un email anuntand ca nu ma pot prezenta,cu nu prea pot ajunge la judecatorie sa depun cererea din cauza orelor de la scoala?
Răspuns la discuția 'casa vanduta fara acte'
dar daca acestia au facut renovari la casa(au investit bani in aceasta),ar putea cere banii pe care i-au investit in ea?ei din propria initiativa au cheltuit banii in renovarea casei cu toate ca stiau ca nu este gata titlul de propietate.sper ca nau ar putea cere banii investiti acolo,avand in vedere ca noi nu le-am zis asta.va multumesc
Buna ziua!Mama mea are o casa la tara mostenire de la parintii ei(acestia fiind morti)si neavand acte pe casa(casa fiind construita in anul 1961 pe un pamant primit de la primarvor fii gata)ie).am realizat certificatul de mostenitor(intrucat mama era singura la parinti,nemaivand alti frati).cu ajutorul primariei am depus actele pt a sosi titlul de propietate pe casa ca sa o putem vinde.acesta nesosind inca si noi avand cumparatori la casa,am facut un act la mana in triplu exemplar (cu niste martori 2 oameni din sat).am scris in aceasta foaie ca am primit de la acestia o parte din bani,iar restul sa ii primim cand vin actele(nu am scris nimic daca nu vin actele pana la o anumita data pt ca nu stim cu exactitate cand vor fii gata.vreau sa va intreb ce valoare are actul acela facut la mana?cumparatorii ne pot da in judecata daca nu iese titlul de propietate si ca noi sa pierdem casa?(ma repet nu am scris nimic ce se va intampla dc nu ies actele,ci doar ca ei sunt datori sa ne dea restul de bani dupa ce vin).va multumesc!
Răspuns la discuția partaj apartament
mama avand contract de munca in spania, vine foarte rar in romania(doar vara 2-3 sapt),mi-ar putea face o procura sa o pot eu reprezenta in eventuala judecata..intrebarea mea ar fi,s-ar putea cu un avocat bun de partea noastra (avand in vedere si criza imobiliara ) sa fie evaluat apartamentul la un pret inferior pietei imobiliare (sa zic asa la jumatate din valoare apartamentului?)
Răspuns la discuția partaj apartament
Dupa cum am scris mai sus noi nu vrem sa vinem apartamentul,de fapt nu sta nimeni in el(parintii fiind in spania,impreuna cu fratele meu,eu in iasi,studenta),dar tata o ameninta pe mama ca daca nu il vinde si ii da jumatate din bani el ca sa ne faca rau(mie,mamei si fratelui),isi doneaza jumatatea lui de locuinta la un strain.Acum mama s-a gandit ca poate daca incepe ea partajul,dureaza mai multi ani cu toate ca este doar o amanare la vanzarea lui.Daca si-ar dona el partea,acel cineva ar avea dreptul sa vina sa locuiasca in casa?ar putea vinde orice de pe acolo?
Răspuns la discuția partaj apartament
imi puteti spune, va rog daca ar putea incepe ea singura partajul fara tata,cam cat ar dura si cat ar costa cu aproximatie?de asemenea in timpul cand se face partajul,daca el ar putea da partea lui de apartament altcuiva?va multumesc frumos pentru raspunsul anterior!
Buna ziua!Mama a cumparat un apartament in anul 2000,cu banii obtinuti in urma vanzarii unei alte locuinte proprii.Aceasta l-a trecut pe contractul casei si pe tata(cu care nu este casatorita,noi nefiind copii lui).Tata vrea ca apartamentul sa fie vandut si sa se imparta banii(cu toate ca el nu a participat cu nici un ban la cumpararea lui).Ar putea tata sa cedeze jumatatea lui de apartament (nu are copii) la cineva strain?Ar putea initia partajul fara el?Si cam cat ar dura?Daca ma puteti sfatui cum am putea proceda,noi nu vrem sa vindem apartamentul acesta,se poate dovedi,ar putea castiga mama apartamentul avand in vedere ca el nu a participat cu nici un ban?
Va multumesc!