avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj apartament

Buna ziua!Mama a cumparat un apartament in anul 2000,cu banii obtinuti in urma vanzarii unei alte locuinte proprii.Aceasta l-a trecut pe contractul casei si pe tata(cu care nu este casatorita,noi nefiind copii lui).Tata vrea ca apartamentul sa fie vandut si sa se imparta banii(cu toate ca el nu a participat cu nici un ban la cumpararea lui).Ar putea tata sa cedeze jumatatea lui de apartament (nu are copii) la cineva strain?Ar putea initia partajul fara el?Si cam cat ar dura?Daca ma puteti sfatui cum am putea proceda,noi nu vrem sa vindem apartamentul acesta,se poate dovedi,ar putea castiga mama apartamentul avand in vedere ca el nu a participat cu nici un ban?
Va multumesc!
Mama dvs nefiind casatorita , atunci cand l-a trecut pe concubinul ei in actele de proprietate ale apartamentului si-a asumat un mare risc , acum suportand consecintele! Persoana careia dvs ii spuneti tata poate sa faca orice doreste cu jumatatea sa din apartament. Problema este ca , nefiind facut partajul , va fi greu sa gaseasca un client dispus sa cumpere jumatate din apartament in indiviziune cu altcineva(mama dvs).
B-)
imi puteti spune, va rog daca ar putea incepe ea singura partajul fara tata,cam cat ar dura si cat ar costa cu aproximatie?de asemenea in timpul cand se face partajul,daca el ar putea da partea lui de apartament altcuiva?va multumesc frumos pentru raspunsul anterior!
Roxana, se poate cere si de mama partajul si de concubin.. dar colegul meu, Mihai are dreptate.. nu prea ar fi cineva dispus sa cumpere jumatate din apartament.. decat daca va face un act asa de simulatie.. personal, am avut de a face cu asa ceva, am castigat pana la urma dovedind si simulatia si obtinand pana la urma iesirea din indiviziune (partajul) dar sa stii ca a durat ceva pana sa finalizat procesul.. nu e deloc simplu.. pregatiti-va de un proces greu si ptr o mai mare sansa de partea voastra, angajati-va un avocat bun..cu stima, Petre
Situatia este foarte incurcata.
Conform actului de proprietate talal are drept de coproprietate.
Ar trebui sa consulte de urgenta un avocat intrucat deschiderea unui proces ar putea fi riscanta dar nici nu cred ca se poate evita.
Trebuie foarte bine gandita treaba pentru ca altfel pierde clar jumatate din drept.
Poate ca ar exista o varianta prin care tatal sa piarda tot dar aceasta varianta este foarte complicata...

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Situatia este foarte incurcata.
Conform actului de proprietate talal are drept de coproprietate.
Ar trebui sa consulte de urgenta un avocat intrucat deschiderea unui proces ar putea fi riscanta dar nici nu cred ca se poate evita.
Trebuie foarte bine gandita treaba pentru ca altfel pierde clar jumatate din drept.
Poate ca ar exista o varianta prin care tatal sa piarda tot dar aceasta varianta este foarte complicata...

avocat Claudiu Lascoschi

achiesez si la opinia domnului Claudiu

Alte discuții în legătură

Ce drepturi are un concubin laly laly hristos a inviat. as avea si eu nevoie de un raspuns. am un apartament cumparat impreuna cu o alta persoana. am locuit impreuna 7 ani in urma cu ceva timp a ... (vezi toată discuția)
Refuzul platii sultei pentru imobilul atribuit ioanabest ioanabest Va rog ajutati-ma cu un sfat in cazul de mai jos: in urma succesiunii dupa tata am mostenit 3/4 dintr-un imobil, iar sotia lui tata ( mama mea vitrega) a ... (vezi toată discuția)
Pot vinde casa parinteasca fara acordul fratelui? Bambi4true Bambi4true Detin cota parte din apartamentul parintesc ( mostenire de la tata ) pe care eu si mama vrem sa-l vindem, insa fratele se opune ( ca mai bine ia jumatate din ... (vezi toată discuția)