avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Activitate augustuss

Activitate augustuss

cererea o depuneti la primarie. va duceti la biroul de urbanism din cadrul primariei pe raza careia domiciliati si faceti o cerere acolo. ceva de genul: domnule primar, subsemnatul..., domiciliat in... solicit sa mi eliberati un certificat de constatare pt gardul ce delimiteaza proprietatea mea de proprietatea domnului... Mentionez ca gardul a fost construit in anul 2004 si este facut din plasa si stalpi metalici (mentionati si daca aveti fundatie din ciment sau nu).
puteti scrie in aceasta cerere si faptul ca ati declarat gardul la politie si nr de inregistrare. va va trebui copie dupa actul dv de proprietate, copie dupa cartea de identitate...sa lasati pe dosarul ce vi se intocmeste un nr de telefon pt ca vor veni inspectorii de la urbanism sa vada la fata locului despre ce este vorba.
duceti va si intrebati la serviciul de urbanism al primariei sau la cel care elibereaza autorizatiile de constructie cum trebuie facuta cererea. dupa ce depuneti aceasta cerere poate vecinul sa va reclame cat pofteste, deja problema e in atentia organelor competente si pana nu se solutioneaza cererea dv nu se va solutiona plangerea lui. fiti linistit nu o sa luati nici amenda si nici nu o sa fiti nevoit sa daramati gardul.
desigur ca va ajuta. cu acest act dovediti cand a fost construit gardul, asa ca daca va reclama cineva oricum nu veti plati amenda. fapta deja e prescrisa. duceti va la primarie si faceti cerere pt certificat de constatare ca sa puteti sta linistit.
Răspuns la discuția neintelegeri intre vecini
daca m as putea intelege cu ea nu as mai cere ajutor.de fapt matusa ar vrea sa ii vand si partea mea de casa la un pret de nimic si din cauza asta m a sicaneaza mereu
autorizatie de constructie nu puteti sa faceti deoarece gardul este construit deja. dar puteti sa faceti cerere la primarie pentru un certificat de constatare. ideal ar fi sa aveti dovezi ca gardul este construit in 2004. cei de la urbanism vor veni sa vada la fata locului despre ce este vorba.cu cat faceti cererea la primarie mai repede cu atat mai bine. de la primarie ar fi trebuit sa va informeze de pasii pe care trebuie sa ii faceti.
primaria nu poate da amenda pentru ca nu aveti autorizatie de constructie daca constructia respectiva este mai veche de 2 ani. eu am avut o bucatarie facuta fara autorizatie de constructie si dupa 10 ani m a reclamat un vecin la primarie. de la urbanism au venit sa constate si din cauza ca respectiva constructie era mai veche de 2 ani primaria nu a putut da nici o amenda. din punctul acesta de vedere puteti sta linistit.
Răspuns la discuția neintelegeri intre vecini
in afara de instanta de judecata, alte institutii nu pot lua masuri (primaria)? ar scuti timp, bani si nervi.
buna ziua. sunt proprietarul unei case construite inainte de 1967. casa este impartita in 2 eu fiind proprietarul parterului si matusa mea proprietarul etajului. casa este amplasata chiar pe linia de demarcatie a celor 2 proprietati, eu avand 2 ferestre care dau in curtea vecina (si matusa mea la fel are 4 ferestre care dau in curtea mea). scara de acces la etaj trece prin fata uneia din ferestrele mele. acum matusa mea si a inchis scara cu policarbonat , inchizandu mi si mie astfel fereastra respectiva. acum eu nu mai pot aerisi aceasta camera, iar de lumina nici nu mai poate fi vorba. pot sa fac ceva in aceasta privinta? mentionez ca eu nu am facut nici o modificare casei, iar acea fereastra a fost facuta la constructia casei respective, atat eu cat si matusa mea cand am cumparat cele 2 proprietati stiam de existena acelei ferestre. in acea camera eu nu mai pot sa mi fac alta fereastra deoarece pe celalalt zid exterior matusa mea si a extins casa. multumesc
da fereastra respectiva era de cand a fost construita casa. nu stiu de cand dateaza constructia primul an in care am casa in acte este 1967 cand s a facut partajul la divortul bunicilor mei. casa a fost prevazuta ca parterul sa revina unuia din copii iar etajul celuilalt. eu nu am adus nici o modificare casei.
buna ziua. am si eu o mica problema si sper sa ma puteti ajuta. sunt proprietara unei case. parterul casei imi apartine mie iar etajul casei apartine matusii mele. eu am 2 ferestre in curtea matusii. scara de acces la etaj este lipita de zidul exterior exact in dreptul uneie din ferestrele mele. matusa si a inchis scara cu policarbonat si eu practic nu mai am nici lumina si nici nu mai pot aerisi respectiva camera din aceasta cauza. ati putea sa mi spuneti daca are dreptul sa mi inchida astfel fereastra? practic acum daca deschid respectiva fereastra intru la ea in casa... multumesc. mentionez faptul ca aceasta casa a fost impartita in urma divortului bunicilor mei care si au vandut proprietatile rezultate la partaj matusii mele si mie, deci nu se pune problema distantei legale la care poti sa ti amplasezi ferestrele fata de proprietatea vecinului. ce pot sa fac in aceasta situatie? multumesc.