avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate tweetyc5

Activitate tweetyc5

Buna ziua. Am o utilitara pana in 3,5 t cu care fac transport marfa pentru terti. Intrebarea mea este: ce acte trebuie sa am la mine in caz ca ma opreste cineva in trafic ? Am inteles ca nu am nevoie de licenta de transport si de obicei am cu mine factura eliberata de primul client catre al doilea in original. Poate sa fie si copie ? Daca nu am factura trebuie sa am Aviz de insotire a marfii ?
Răspuns la discuția transport persoane in oras
Revin la problema mea
Azi am fost la ARR sa cer lamuriri, pentru transportul de marfuri si pentru transportul de persoane. La transportul de marfuri mi-au spus ca daca autovehiculul are masa maxima sub 3,5 tone nu am nici o treaba cu ARR-ul. Dar la intrebarea daca pot face transport de persoane cu autoturisme gen Mercedes Vito (8+1 locuri) si VW Sharan (6+1 locuri) mi-au spus ca nu este voie. La intrebarea mea de ce si care este legea care interzice acest lucru mi-au spus scurt si nervos ca pur si simplu nu este voie, ca altfel ar face toata lumea asta. Mi-au spus clar ca am nevoie de microbuz, autobuz sau autocar. Cand eu i-am spus ca nu am decat 2,3,4,5 clienti si ca nu am ce face cu un microbuz s-a enervat si m-a dat afara. Mentionez ca OUG 109/2005, art.2, pct. a si b reglementeaza aceste situatii destul de clar, deci pct. a reglementeaza clar ca nu este nevoie de licenta de transport marfa pentru masini sub 3,5 t dar pct. b nu se mai aplica in viziunea ARR. Astept un sfat legal va rog sau poate sa trimit mail si la ARR Bucuresti pentru lamuriri ? Vreau si eu sa vad unde scrie clar, ca nu este voie sa faci transport de persoane cu autoturisme.
Răspuns la discuția transport persoane in oras
Stiu, incerc sa rezolv dar sunt multe hartii de facut, birocratie, chiar daca depun dosarul la ARR, termenul legal este de 30 de zile pana la eliberarea licentei. In acest timp trebuie sa-mi respect contractul, de aceea incerc sa merg pe varianta 8+1 pentru moment.
Buna ziua
Eu efectuez transport angajati pentru o firma din oras cu 3 microbuze. Mentionez ca nu am licenta de trasnport. De la Primarie ma ameninta cu amenzi pentru ca nu am licenta de traseu. Incerc sa rezolv aceste probleme, sa obtin aceste licente dar va dura un pic. Pana atunci, ca sa nu-mi pierd clientul as putea ocoli legea si sa efectuez acest transport cu autoturism 8+1 locuri, pentru care am citit ca nu trebuie licenta de transport. Oricum presiunile sunt mari si incerc sa nu ma dau la o parte, ii duc cu taxiul si tot raman pe piata. Astept sfaturile voastre legale. Multumesc anticipat, mentionez ca e f.f.f. urgenta situatia.
Răspuns la discuția Alcoolemie 0,03 in aer
Era pe un site cu scandalul lui Andrei Gheorghe cand l-au prins beat ca venit prietena lui si au testat-o si pe ea si a avut 0,09 in aer si au lasat-o sa plece desi teoretiv ar fi avut dublu in sange, deci peste 0,1.
Buna ziua, am avut un accident din vina altuia, si la testare mi-a iesit alcoolemia 0,03 in aer. Politistul a zis ca nu e nici o problema, am fost la spital, mi-a luat 1 proba sange si astept rezultatul. Este adevarat ca pana in 0,1 nu este nici o problema ? Este vreo posibilitate sa creasca de la 0,03 in aer la peste 0,1 in sange ? Am baut un pahar pe la 22.30 si proba din respiratie a fost la 24 si cea de sange la 1 ? Politistul a zis ca nu e nici o problema si mi-a dat si permisul inapoi. Mentionez ca vinovatul a fost la spital cu zgarieturi la cap. La Politie l-a pus sa dea declaratie ca-si asuma vina. Daca iese peste 0,1 e caz penal daca e accident cu victime ?