avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1551 soluții astăzi
Forum Activitate castleless

Activitate castleless

Este legala cererea de scanare a cartii de identitate de catre diversi agenti economici (domenii: financiar, medical...)?
Răspuns la discuția concediu de odihna platit 75%
am si contract de munca - cu suma minima, am si contract de prestari servicii - tocmai nu am acceptat sub nicio forma eliminarea cartii de munca pentru pastrarea unei minime protectii. si am semnat contractul de prestari servicii si cu gandul ca daca este vreo clauza care contravine legilor statului... este inutilizabila... dar voila! sunt si legi care fac parte din diferite domenii. (iar din punctul meu de vedere, acea clauza incalca plata CO integrala si nici macar nu este scrisa corect... deci o consideram ridicola din start). desi oricum nu aveam de ales. ori semnam, ori imi cautam in alta parte.
Răspuns la discuția concediu de odihna platit 75%
multumesc pentru raspuns, ok, stiu ca nu este o pozitie prea roza. dar:

1. nu am nicio sansa sa ma folosesc de ralitatea ca in fapt acest contract reglementeaza o relatie de munca?

2. chiar si asa, contract bilateral, comercial sau cum o fi numit (este contract de prestari servicii), ma pot folosi de faptul ca au scris eronat "onorariul beneficiarului va fi de 75%" in loc de onorariul prestatorului (eu)... astfel incat se face referire la scaderea unui onorariu inexistent...?
buna ziua.
conducerea companiei in care lucrez a descoperit la un moment dat ca daca isi convinge angajatii sa treaca la forma PFA plateste mai putine dari la stat (sau in buzunarul angajatului ajung mai multi bani).
convingerea angajatilor a fost simpla: nu existau mariri salariale fara schimbarea la PFA.
Acum: contractul tip pe care l'a creat compania a avut specificata o perioada anuala de 30 de zile (perioada aferenta concediului de odihna) "stabilita de comun acord". Iar aceasta perioada "onorariul beneficiarului va fi de 75%" (ok, aici au scris gresit beneficiar in loc de prestator, eu sunt prestatorul...)
ideea mea: consider ca este ilegala scaderea platii pe perioada concediului de odihna.
intrebarea mea: pot depune undeva o plangere in acest sens?