avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1676 soluții astăzi
Forum Activitate vali30071986

Activitate vali30071986

Intradevar datoriile sunt in jur de 10000, dar abia o firma m-a dat in judecata pentru 4000, din acest motiv v-am intrebat asa... Astept si celelalte citatii. Deci daca nu detin nici proprietati pe numele meu pot ajunge la inchisoare, sau sa mi se dea condamnare?
Răspuns la discuția Somaj pentru persoana juridica
Am citit undeva ca daca dovedesti ca nu ai venituri de pe urma firmei, poti beneficia de somaj. In sensul asta intrebam daca stie cineva sigur. Dar probabil ca trebuie sa fie declarata firma in insolventa sau in faliment...?
Buna ziua!
Firma la care lucrez urmeaza sa-mi desfiinteze postul si sa ma concedieze.
Problema este ca eu am un procent de 30% la o alta firma pe numele meu care nu mai realizeaza venituri dar nu a fost inca declarata in insolventa, este suspendata pe motiv ca nu s-au mai depus acte la finante.
In aceste conditii am dreptul la somaj? Deoarece sunt insarcinata si risc sa pierd concediul de ingrijire a copilului...
Din pacate nu am lasat un delegat legal. Legal doar eu sunt administratorul. Furnizorii au cerut plata facturilor restante, comisionul aferent zilelor trecute de la scadenta si taxele de judecata. Ce se intampla daca nu am cum sa platesc datoriile? Ajung la inchisoare pentru 4000 lei? Imi scot apartamentul la licitatie pentru a recupera datoriile? Problema este ca eu nu m-am ocupat de magazin si nici nu era al meu, decat in acte (am facut un bine unui prieten din unele motive pentru care el nu putea sa apara in acte), iar acum raspund in numele lui. Eu am aflat de datorii cand mi-au venit citatiile acasa, iar magazinul fizic nu mai exista.
Am avut un magazin universal care a ajuns la faliment, ramanand astfel in imposibilitatea de a platii la stat tva-ul, impozitul din venit si impozitul pe salarii in ultima perioada, dar si unele facturi la furnizori. In perioada aceasta s-a ocupat altcineva de magazin, iar eu am aflat de datorii mult mai tarziu. Totusi in acte eu apar ca administrator al firmei. In acest moment, datoriile la stat cu tot cu majorari si penalitati sunt de 45000 lei, iar la furnizori sunt cuprinse intre 500 si 4000 lei (in total 10000 lei la furnizori). Furnizorii m-au citat in instanta. Ce se intampla in astfel de situatii, daca pe pers juridica nu mai am nici un bun material, se poate trece la confiscarea/executarea bunurilor de pe pers fizica? Sau cum raspund pentru aceste datorii in instanta? Dar in fata statului?