avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1693 soluții astăzi
Forum Activitate Cristique

Activitate Cristique

Puteti va rog sa mi dati o adresa si/sau numar de telefon sau fax pentru ANAF caci ceea ce se intampla acolo intra si sub incidenta Evaziune Fiscala deoarece impozitul pe venit se retine de catre sursa pentru a fi transmis statului iar acest aspect nu se intampla acolo.Da in conventie scrie ca trebuie sa dai preaviz in primele 30 de zile si apoi sa mai stai 30 de zile ca sa primesti salariul din conventie.Mai mult o conventie nu trebuie sa iti impuna cate ore de lucru si cate zile pe saptamana sa lucrezi, gen 8 ore/zi, 5 zile pe saptamana, nu trebuie sa folosesti ustensilele, aparatelele firmei, etc. Este ca si cum ai impune unui instalator cat sa lucreze, sa lucreze cu sculele tale si cat sa stea sa termine lucrarea. Sunt multe aspecte ilegale acolo, aceasta conventie este un contract de munca doar poarta titlul de conventie, am fost refuzata cand am cerut un exemplar din conventie desi un contract, orice fel de contract trebuie sa fie in 3 exemplare, unul pentru fiecare parte si al 3 lea exemplar depus undeva, la o institutie de stat pentru a fi valabil si a produce efecte.Daca este doar un singur exemplar la angajator, exemplar care il poate distruge usor, acela nu mai este contract, este o hartie fara valoare. Multumesc anticipat pentru raspuns in legatura cu ANAF ul( sau institutia de stat unde trebuie sa se verse cei 16% din impozitul pe venit si unde ar trebui sa fie inregistrat al 3 lea exemplar). Weekend placut!
Multumesc. Si faza cu 30 de zile de preaviz pe o conventie ce dureaza 30 de zile este valabila?Adica sa stau in preaviz 30 de zile pentru ca nu doresc prelungirea conventiei,nu mai doresc colaborarea cu ei?Si daca nu stau in preaviz nu mai imi primesc banii din conventie?este legal?
Buna ziua
M am lovit de o dilema si as dori sa stiu ce pot sa fac legal. Am semnat o conventie civila pe exact 30 de zile in care se specifica ca daca nu dau preavizul in primele 30 zile (cum vine asta nu stiu cand conventia in sine e pe 30 de zile) nu imi mai primesc salariul intreg ci doar o faramita din el desi eu am muncit pentru el, am respectat toate criteriile din el in schimb angajatorul nu- de aceea si am plecat. Am spus cu 5 zile inainte de incheierea celor 30 de zile ca nu mai doresc o continuare a colaborarii si motivele ce m au determinat. Am avut o discutie cu reprezentantul angajatorului care mi a pus singurul exemplar pe care l am semnat in fata si mi a zis ca nu voi primi salariul din conventie decat daca mai stau inca 30 de zile si lucrez benevol ceea ce mi se pare o aberatie. Bineinteles ca atunci cand am inceput sa o dau pe partea legala ca acea conventie este intr un singur exemplar si ca nu este inregistrat nici la ITM nici nicaieri si in plus stiu ca acolo lucreaza oameni la negru fara niciun act, m au dat frumos afara, nelasandu ma sa mi termin cele 5 zile ramase si mi au zis sa astept un telefon pentru ziua cu plata. Acum vine intrebarea: cine are dreptate?ei?adica sa stau inca o luna in preaviz benevol ca sa mi iau salariul pentru care am muncit sau eu? ca este aberant cu un preaviz de 30 de zile pentru o conventie civila de 30 de zile si ca nu au niciun drept sa ma tina la negru inca o luna, ca ma pot adresa la ITM pentru a mi recupera banii munciti si nu cersiti?Multumesc anticipat pentru raspuns, o zi buna!
Multumesc pentru raspunsuri. In concluzie trebuie sa accept decizia deoarece nu am niciun mijloc legal de a contracara.
elena138 a scris:

301 se aplica celor care sunt incadrati pe functia de asistenti universitari. Prin urmare, posturile de preparatori doctoranzi se desfiinteaza, iar preparatorii care au promovat concursul pentru ocuparea postului de asistent universitar vor ocupa aceasta functie didactica. Ceilalti, care nu detin titlul de dr., vor fi concediati.


Asta si este intrebarea mea, angajatorul are obligatia sa scoata la concurs post de asistent universitar pentru preparatorii doctoranzi sau nu?[ Este obligat conform Codului Muncii sa gaseasca o solutie in interiorul institutiei sau nu?Multumesc anticipat! O zi buna!
Am uitat sa mai specific niste detalii. Institutia este privata, inregistrata cu capital exclusiv privat, fara subventii sau burse de la stat, singura sursa de finantare fiind taxele percepute studentilor,cu alte cuvinte este un fel de firma privata negeneratoare de profit si de aceea intreb daca se aplica si acel articol din Codul Muncii cu nepotrivirea profesionala sau nu? Adica art.61 lit d sau art.65 alin 2( si atunci nu se mai aplica art.64) ?Care este corespondenta art 362 din legea 1/2011 in Codul Muncii, legea pe baza careia s a intocmit contractul de munca si s au facut actele aditionale. In actele aditionale la contractul de munca in care mi se mai dadea un plus la salariu vad tot timpul cele 2 legi. In final in speta mea se aplica articolul de mai jos?
Art.64
(1) In cazul in care concedierea se dispune pentru motivele prevazute la art. 61 lit. c) si d), precum si in cazul in care contractul individual de munca a incetat de drept in temeiul art. 56 alin. (1) lit. e), angajatorul are obligatia de a-i propune salariatului alte locuri de munca vacante in unitate, compatibile cu pregatirea profesionala sau, dupa caz, cu capacitatea de munca stabilita de medicul de medicina a muncii.
(2) In situatia in care angajatorul nu dispune de locuri de munca vacante potrivit alin. (1), acesta are obligatia de a solicita sprijinul agentiei teritoriale de ocupare a fortei de munca in vederea redistribuirii salariatului, corespunzator pregatirii profesionale si/sau, dupa caz, capacitatii de munca stabilite de medicul de medicina a muncii.
(3) Salariatul are la dispozitie un termen de 3 zile lucratoare de la comunicarea angajatorului, conform prevederilor alin. (1), pentru a-si manifesta in scris consimtamantul cu privire la noul loc de munca oferit.
(4) In cazul in care salariatul nu isi manifesta consimtamantul in termenul prevazut la alin. (3), precum si dupa notificarea cazului catre agentia teritoriala de ocupare a fortei de munca conform alin. (2), angajatorul poate dispune concedierea salariatului.
Multumesc pentru raspunsuri. Va mai deranjez cu o intrebare: In Codul Muncii este un articol, parca art.61 cea cu nepotrivirea profesionala ( in cazul in care postul se desfinteaza sau persoana nu are o experienta profesionala pentru postul pe care este atunci angajatorul are obligatia de a gasi o solutie in interiorul institutiei), se aplica si pentru speta mea?Asa cum a spus si doamna elena138, se face concurs si daca ocupi postul pentru care concurezi bine daca nu iar bine. Pe mine ma interesa daca este obligatia legala a angajatorului sa faca acest demers cu concursul pentru o pozitie de asistent sau este optional?Si am mai auzit de la un angajator de la o alta firma ca in prezent un contract de munca pe perioada nedeterminata nu mai poate fi desfacut/reziliat decat in instanta si nu de inspectorii de resurse umane, este adevarat?Multumesc in avans pentru raspuns si sfaturi! Weekend placut!
freeelis a scris:

Fiind preparator universitar se aplica art.362 din Legea nr.1/2001.


Am presupus asta dar, se aplica si 301 sau asta este la latitudinea angajatorului, nu este obligatoriu?
Buna ziua
Ocup functia de preparator universitar din 2007. Acum cateva zile Rectorul institutiei unde lucrez a amenintat ca din toamna va concedia 55 de asistenti universitari daca pana atunci nu si iau titlul de doctorat.Eu am intrat la doctorat abia anul trecut deci imi este imposibil ca pana in toamna sa dau pentru titlu deoarece trebuie sa fac minim 3 ani. Legea 1/ 2011 precizeaza in art.301 ca studentii doctoranzi pot ocupa 5 ani pozitia de asistent universitar.In cei 5 ani ori iei diploma de doctor ori ti se desface de drept contractul de munca. Tot aceeasi lege precizeaza in art.362 ca preparatorilor universitari li se desface de drept contractul de munca la 4 ani de la intrarea in vigoare. Citind legea mi se pare ca este o contradictie intre art.301 si art.362 cu aliniatele sale. Acum vine si intrebarea: voi fi si eu concediata din toamna pe baza art.362 (desi nu au trecut 4 ani de la intrarea in vigoare a legii) pe drept sau pe nedrept?In cazul concedierii ma pot adresa instantei cu sanse de castig?Mai mentionez ca nu am primit inca nicio decizie pe hartie, dosarul de titularizare este curat, nu am fost avertizata disciplinar sau vreo alta bila neagra care ar putea influenta decizia de concediere inafara de faptul ca angajatorul m a tinut blocata pe pozitia de preparator din 2007 si acum ma confrunt cu aceasta dilema, art.301 sau art.362? Multumesc anticipat pentru raspuns.O zi buna!