avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate adriana.tudor

Activitate adriana.tudor

SE POATE CA UN ANGAJAT M.A.I SA POATA INFIINTA INTREPRINDERE INDIVIDUALA? EU NU POT PENTRU CA MOMENTAN SUNT IN CONCEDIU CRESTERE COPIL SI AM INTELES CA POT PIERDE INDEMNIZATIA.POATE SOTUL MEU SA FACA LUCRUL ACESTA?DE LA EL STIAM CA EI NU AU VOIE PRIN NATURA MESERIEI.
MULTUMESC
Discuție Dosar respins
Buna seara!Va rog sa ma ajuti cu un raspuns la urmatoarea problema! Nasul meu pe data de 14 ianuarie a fost implicat intr-un accident rutier..mai exact a fost depasit de un suv, care efectuand manevra de depasire respectiv incadrare din nou pe banda a acrosat masina nasului meu provocandu-i pagube.Cei doi s-au inteles amiabil, respectivul si-a recunoascut vina, i-a inmanat asigurarea spre a-si repara stricaciunile produse.Dosarul i-a fost respins pe motiv ca nu este plauzibil cazul nasului meu deoarece acesta are foarte avariata masina(partea frontala) iar vinovatul o are doar zgariata!
Cum se poate proceda in cazul acesta pentru a-si vedea masina reparata? Vinovatul si-a recunoscut vina!
O seara buna!
Cu respect ADRIANA
Discuție Somaj tehnic
V-as ruga sa ma lamuriti cu urmatoarea problema.Cumnata mea a fost trecuta in 2009 mai exact lunile noiembrie-decembrie in somaj tehnic.Desi era in somaj tehnic se prezenta la serviciu program normal iar in unele zile patronul lua angajatii (aflati in somaj tehnic printre care si ea) si ii ducea acasa la el pentru a-l ajuta la diferite treburi gospodaresti.Le preciza de fiecare data ca trebuie sa faca ceva pentru a beneficia de acei banuti primiti lunar.
Anul acesta din martie vrea sa o treaca iarasi in somaj tehnic cu aceeasi mentiune sa trebuie sa fie prezenta la program normal.
Este corect cum procedeaza acest patron?Se poate face ceva in sensul acesta?Am inteles ca are dreptul anual sa-si tina angajatii in 3 luni de somaj tehnic!
Lamuriti-ma va rog!!!
Cu respect, ADRIANA
Discuție Data pensionare
Tatal meu implineste 57 de ani in luna aceasta.Are 39 de ani vechime totala in munca din care 7 ani grupa I si 23 ani grupa II.Cand poate iesi la pensie?
Va multumesc si o seara buna!
Buna ziua! As vrea sa va supun atentiei p problema cu care se confrunta socrul meu....acum 3 ani a cumparat de la un vecin o masina (a achitat vecinului contravaloarea masinii insa nu a intocmit nici un act de vanzare cumparare cu vecinul la acel moment).Dupa vreo 2 luni socrul meu a vandut masina in targ unui domn.Insotit de noul proprietar al masinii a venit la vecinul de la care cumparase socrul meu masina(in toata povestea socrul meu a avut rol de intermediar)pentru a-i pune in legatura in vederea perfectionarii actelor de vanzare cumparare.Cei 2 au facut schimb de numere de telefon ...urmand ca zilele ce urmau sa faca actele, lucru care nu s-a mai intamplat.De curand vecinul cu pricina s-a prezentat la socrul meu spunandu-i ca are de platit impozit la masina de acum 3 ani(persoana care a cumparat masina din targ nu a mai venit sa incheie nici un act cu vecinul....masina ramanand in continuare pe numele vecinului).Vecinul s-a prezentat la un notar public si a dat o declaratie pe proprie raspundere cum ca ar fi incheiat act de vanzare cumparare cu socrul meu(lucru care nu s-a intamplat niciodata) si pe care le-ar fi pierdut.De la primarie toate impozitele restante aferente masinii au trecut pe numele socrului meu.Intrebarea mea ar fi: vecinul a procedat legal intocmind declaratia la notar(care de fapt nu e reala pt ca acte intre el si socrul meu nu s-au intocmit)?Cum se poate rezolva problema deoarece despre persoana in posesia caruia ramasese masina acum 3 ani nu se cunosc date de indentificare?Masina si persoana respectiva au fost cautate in judetul in care se banuia ca domiciliaza insa fara succes.In concluzie nu este de gasit nici masina nici persoana care a cumparat-o acum 3 ani.Mentionez ca masina a fost data in urmarire la politie tinand cont de vechile numere pe care le avea.V-as fi recunoscatoare daca ma puteti ajuta in aceasta problema disperata si care pare fara solutii!
Va multumesc!
Cu respect Adriana