avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate jcm

Activitate jcm

Răspuns la discuția revenire dupa CCC
Am inteles, insa restructurarea postului trebuie sa aiba motive intemeiate si reale. Si, in cazul in care postul se restructureaza, compania nu este obligata sa-mi ofere alt post similar tinand cont de experienta si rezultate aduse in cei 6 ani? Mi se pare incorect sa fiu inlocuita de 2 pers fara o experienta atat de vasta doar pt ca sefa nu ma place si ca "restructurarea" este metoda cea mai buna pt a concedia pe cineva.
Multumesc din nou!
Buna ziua! Urmeaza sa reincep serviciul dupa 2 ani de ccc. In urma unei discutii cu sefa mea, mi-a dat de inteles ca nu e obligata sa ma reincadreze pe acelasi post (director magazin) si ca ma poate trimite "acasa" prin desfiintarea acestuia. In momentul de fata mai sunt angajate 2 persoane cu contract pe o perioada determinata de 6 luni, pe pozitia agent vanzare. Intrebarea mea este daca firma poate dipune acest lucru si in ce conditii.
Multumesc anticipat!
Buna ziua! Sunt in CIC din 08.04.2008. Pana in ian 2009 am primit indemnizatie 600 ron dupa care 85% din media ultimelor 12 salarii. In cazul in care nasc al 2-lea copil pana ce primul implineste 2 ani, primesc aceeasi suma pe care am primit-o si in cazul primului copil (85% din media ultimelor 12 salarii) sau 85 % din indemnizatia de pe ultimele 12 luni inainte de nasterea celui de-al doilea copil? Ce se intampla daca nasc la 2 luni dupa ce 1 copil implineste 1 an? Trebuie sa ma intorc la serviciu si apoi sa intru in cele 126 zile pre si post natal? Pot intra direct in cele 126 zile fara sa mai lucrez? Ce indemnizatie primesc? Cum se calculeaza?
Multumesc anticipat!