avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 85% indemnizatie pt al doilea copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

85% indemnizatie pt al doilea copil

Buna ziua! Sunt in CIC din 08.04.2008. Pana in ian 2009 am primit indemnizatie 600 ron dupa care 85% din media ultimelor 12 salarii. In cazul in care nasc al 2-lea copil pana ce primul implineste 2 ani, primesc aceeasi suma pe care am primit-o si in cazul primului copil (85% din media ultimelor 12 salarii) sau 85 % din indemnizatia de pe ultimele 12 luni inainte de nasterea celui de-al doilea copil? Ce se intampla daca nasc la 2 luni dupa ce 1 copil implineste 1 an? Trebuie sa ma intorc la serviciu si apoi sa intru in cele 126 zile pre si post natal? Pot intra direct in cele 126 zile fara sa mai lucrez? Ce indemnizatie primesc? Cum se calculeaza?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Dan Top , Avocat 06:56, 31 Iulie 2009
Cei 85% privesc veniturile din ultimele 12 luni deci numai indemnizatiile dar nu putei lua mai putin de 600 lei. Daca se termina concediul pentru prinmukl copil va intoarceti la serviciu si puteti beneficia nu numai de concediu;l prenatala dar si de concediu de risc maternal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu risc maternal, concediu de maternitate, concediu crestere copil b_adriana2000 b_adriana2000 Buna ziua, sunt insarcinata(sarcina gemelara) in 32 saptamani si ma aflu in concediu de risc maternal din 15.09.2014 (sapt 19 de sarcina) si de la 1.01.2015 ... (vezi toată discuția)
Concediu post natal Victor-Dan Victor-Dan Sotia mea a nascut si a ales sa stea in post natal 1 an,pana pe data de 9 mai 2012. Intre timp a ramas insarcinata ,urmand sa nasca din nou in Iunie ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil emilia76 emilia76 Am nevoie de ajutorul Dvs. in ceea ce priveste indemnizatia pentru crestere copil. Am citit vechile si noile reglementari privind aceasta Lege, dar nu sunt ... (vezi toată discuția)