Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 85% indemnizatie pt al doilea copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

85% indemnizatie pt al doilea copil

Buna ziua! Sunt in CIC din 08.04.2008. Pana in ian 2009 am primit indemnizatie 600 ron dupa care 85% din media ultimelor 12 salarii. In cazul in care nasc al 2-lea copil pana ce primul implineste 2 ani, primesc aceeasi suma pe care am primit-o si in cazul primului copil (85% din media ultimelor 12 salarii) sau 85 % din indemnizatia de pe ultimele 12 luni inainte de nasterea celui de-al doilea copil? Ce se intampla daca nasc la 2 luni dupa ce 1 copil implineste 1 an? Trebuie sa ma intorc la serviciu si apoi sa intru in cele 126 zile pre si post natal? Pot intra direct in cele 126 zile fara sa mai lucrez? Ce indemnizatie primesc? Cum se calculeaza?
Multumesc anticipat!
Cei 85% privesc veniturile din ultimele 12 luni deci numai indemnizatiile dar nu putei lua mai putin de 600 lei. Daca se termina concediul pentru prinmukl copil va intoarceti la serviciu si puteti beneficia nu numai de concediu;l prenatala dar si de concediu de risc maternal