Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Am nevoie de ajutorul Dvs. in ceea ce priveste indemnizatia pentru crestere copil. Am citit vechile si noile reglementari privind aceasta Lege, dar nu sunt lamurita. Dupa ce se vor termina acele zile (126) de concediu pre si post natal care este suma de care voi beneficia pentru cresterea copilului timp de 2 ani: 600 ron sau 85% din media salariilor net aferente ultimelor 12 luni anterioare nasterii?

Va multumesc anticipat!
85% dar nu mai putin de 600 lei.
Buna seara,
puteti opta pentru una din variante. Fie cei 600 ron fie 85% din media veniturilor nete de pe ultimele 12 luni, anterioare datei nasterii copilului.
la alegere: daca 85% din venituri reprezinta mai putin de 600 lei, atunci veti primi 600 lei; daca 85% din venituri reprezinta mai mult de 600 lei, atunci, cu siguranta, veti opta pt aceasta din urma.