avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Am nevoie de ajutorul Dvs. in ceea ce priveste indemnizatia pentru crestere copil. Am citit vechile si noile reglementari privind aceasta Lege, dar nu sunt lamurita. Dupa ce se vor termina acele zile (126) de concediu pre si post natal care este suma de care voi beneficia pentru cresterea copilului timp de 2 ani: 600 ron sau 85% din media salariilor net aferente ultimelor 12 luni anterioare nasterii?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ralu_2008 , utilizator 21:52, 26 Ianuarie 2010
85% dar nu mai putin de 600 lei.
Buna seara,
puteti opta pentru una din variante. Fie cei 600 ron fie 85% din media veniturilor nete de pe ultimele 12 luni, anterioare datei nasterii copilului.
la alegere: daca 85% din venituri reprezinta mai putin de 600 lei, atunci veti primi 600 lei; daca 85% din venituri reprezinta mai mult de 600 lei, atunci, cu siguranta, veti opta pt aceasta din urma.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil Cristinaancarusu Cristinaancarusu Buna ziua! Incepand cu data de 16 noiembrie 2010, am intrat in dreptul indemnizatiei de crestere a copilului pana la 2 ani, cu un cuantum de 600 lei. ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia crestere copil dianabos dianabos Buna seara! Incep prin a specifica ca sunt insarcinata in 18 saptamani si urmeaza sa nasc in jurul datei de 18 aprilie 2014. 1. Inca nu am inteles daca ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere a copilului cotropica87 cotropica87 Am 2 ore trecute pe carte de munca si un salariu de 200 de lei, se poate sa platesc eu separat darile la stat sa primesc o indemnizatie mai mare nu cea de 600 ... (vezi toată discuția)