Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de crestere a copilului

Am 2 ore trecute pe carte de munca si un salariu de 200 de lei, se poate sa platesc eu separat darile la stat sa primesc o indemnizatie mai mare nu cea de 600 de lei?
1. Plata contributiilor (darilor la stat) nu va ajuta sa aveti o indemnziatie pentru concediu crestere copil (CCC) mai mare.

2. Indemnizatia pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) dar:
- ea nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei daca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an;
- ea nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani.

3. Adica solutia este sa vi se mareasca salariul.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Cand se calculeaza indemnizatia se iau in calcul ultimele 6 luni din cele 12 care sunt obligatorii?Intreb sa vad daca are vreun rost sa maresc salariu sau nu ?
cotropica87, utilizator
Art.2 din OUG 111/2010
(2) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. a) se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR şi nici mai mare de 6,8 ISR.

(3) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. b) se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR şi nici mai mare de 2,4 ISR.

Astfel, se aduna veniturile nete realizate pe cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) si apoi se imparte la 12. Rezultatul obtinut se inmulteste cu 85%. si rezulta cuantumul indemnizatiei.
k, ms.pe unele site-uri am citit ca se iau in considerare ultimele 6 luni
1. Dvs. confundati CCC cu concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

2. Cele 6 luni de care vorbiti constituie baza de calcul pentru indemnizatia pentru concediul de maternitate.