Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia crestere copil

Buna seara!
Incep prin a specifica ca sunt insarcinata in 18 saptamani si urmeaza sa nasc in jurul datei de 18 aprilie 2014.
1. Inca nu am inteles daca indemnizatia se calcleaza 85% din ultimele 6 luni sau 12 luni.
2. si daca indemnizatia este conditionata de perioada pe care aleg s-o stau acasa (1 an, 2 ani).

Multumesc!

la calculul indemnizatiei se iau toate veniturile din ultimele 12 luni, procentul aplicat fiind 85 %; veniturile pot fi salariale sau /si din PF sau oricare alte venituri
Daca alegi sa stai acasa un an nu vei putea lua mai mult de 3400 pe luna, iar daca alegi varianta 2 ani, venitul lunar va fi de maxim 1200
Manuela Franciuc, Consultant fiscal
1. - Indemnizatia pentru concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) se calculeaza avand in vedere veniturile brute din baza de calcul adica din cele 6 luni anterioare lunii in care intrati in concediul de maternitate.
- Aceasta indemnziatie este de 85% din baza de calcul.

2. - Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergtaoare nasterii (inclusiv luna nasterii).
- Indemnizatia pentru CCC se calculeaza la fel indiferent pentru care varianta de CCC optati, dar cuntumul ei este diferit:
* daca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an indemnizatia este intre 600 - 3.400 lei;
* daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani indemnizatia este intre 600 - 1.200 lei.