avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia crestere copil

Buna seara!
Incep prin a specifica ca sunt insarcinata in 18 saptamani si urmeaza sa nasc in jurul datei de 18 aprilie 2014.
1. Inca nu am inteles daca indemnizatia se calcleaza 85% din ultimele 6 luni sau 12 luni.
2. si daca indemnizatia este conditionata de perioada pe care aleg s-o stau acasa (1 an, 2 ani).

Multumesc!

Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:06, 19 Noiembrie 2013
la calculul indemnizatiei se iau toate veniturile din ultimele 12 luni, procentul aplicat fiind 85 %; veniturile pot fi salariale sau /si din PF sau oricare alte venituri
Daca alegi sa stai acasa un an nu vei putea lua mai mult de 3400 pe luna, iar daca alegi varianta 2 ani, venitul lunar va fi de maxim 1200
Ultima modificare: Marți, 19 Noiembrie 2013
Manuela Franciuc, Consultant fiscal
1. - Indemnizatia pentru concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) se calculeaza avand in vedere veniturile brute din baza de calcul adica din cele 6 luni anterioare lunii in care intrati in concediul de maternitate.
- Aceasta indemnziatie este de 85% din baza de calcul.

2. - Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergtaoare nasterii (inclusiv luna nasterii).
- Indemnizatia pentru CCC se calculeaza la fel indiferent pentru care varianta de CCC optati, dar cuntumul ei este diferit:
* daca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an indemnizatia este intre 600 - 3.400 lei;
* daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani indemnizatia este intre 600 - 1.200 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia de crestere a copilului cotropica87 cotropica87 Am 2 ore trecute pe carte de munca si un salariu de 200 de lei, se poate sa platesc eu separat darile la stat sa primesc o indemnizatie mai mare nu cea de 600 ... (vezi toată discuția)
Concediu maternal Florina87 Florina87 Buna ziua! As vrea sa stiu care imi va fi valoarea concediului maternal daca am ca si baza de calcul pe ultimele 6 luni lucrate 5850 lei. Mentionez ca nu am ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie copil Ellamy Ellamy Buna ziua as dori sa stiu si eu cum se calculeaza indemnizatia ptr copil,tinand cont ca pana in octombrie 2014 am avut un salariu de 1379brut,din noiembrie s a ... (vezi toată discuția)