avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate carmen savescu

Activitate carmen savescu

Buna ziua!
Nu s-a trecut o valoare mai mica. Noi facturam instalarea si echipamentele, costurile cu mentenanta pentru 7 ani sunt incluse in factura, dar nu sunt clar specificate.
Ca si istoric, am mai avut un contract pentru care am fost nevoiti sa acordam mentenanta pe o perioada de 5 ani, dar era o valoare mult mai mica.
Multumesc!
Buna ziua!
Am urmatoarea situatie.
Am finalizat un proiect pentru care am facut vanzare si instalare de echipamente. Proiectul S-a finalizat in prima jumatate a anului, am facturat toata suma, dar conform contractului suntem obligati sa acordam garantie timp de 7 ani, pe cheltuiala noastra.
Pot constitui provizioane deductibile pentru cheltuielile pe care le voi avea pe cei 7 ani chiar daca nu am trecut in contract (conform art 26 din Codul fiscal) o valoare sau un procent al garantiilor? Singura garantie trecuta in contract este un procent foarte mic din valoarea contractului si reprezinta garantie de buna functionare. Aceasta suma nu acopera cheltuielile noastre.
Multumesc!
Buna ziua!
Am si eu cam aceeasi situatie.
Client din SUA, servicii prestata in UE si uneori in Romania.
Factura pentru serviciile din Romania o facem cu TVA, dar codul clientului este cod de SUA.
Transmitem e-Factura? Noi am incercat, dar ne da eroare de cod.
Multumesc!
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,
Daca locuiesc in Anglia, am cod UTR valabil (self employed), lucrez cu o firma din Romania, dar serviciile prestate sunt in Anglia, pot trece pe factura, la denumire client, orice (ex. XY Consulting)? Sau trebuie sa trec numele meu asa cum este pe certificatul de rezidenta fiscala eliberat de UK?
Buna ziua,
Un cabinet medical care emite factura la CASMB trebuie sa transmita e-factura prin spv?
Multumesc!
Buna ziua,
Poate fi coasiguat, in Romania, sotul care are contract de munca in strainatate? El lucreaza in strainatate, sotia in Romania. Avand o urgenta medicala, a fost spitalizat in tara si sotia doreste sa il ia cosigurat pentru a nu plati spitalizarea. As vrea sa o pot ajuta, dar nu gasesc nimic concret in ceea ce priveste aceasta situatie.
Multumesc frumos!
Buna ziua,

Am un baiat (anul acesta a terminat facultatea), angajat pe 30 august a.c., care a facut covid la jumatatea lunii septembrie si ar trebui sa ii introduc concediul medical.
Problema este ca nu stiu cum ii calculez indemnizatia? Ii fac calculul pentru cele doua zile lucrate in luna august? Si pot deconta CM-ul?

Multumesc!