avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1997 soluții astăzi
Forum Activitate Badea Mihaela

Activitate Badea Mihaela

Discuție declaratia 230
buna ziua,
va rog frumos, daca puteti, rspundeti-mi si mie la o intrebare. as vrea sa fac pentru clasa copilului meu (clasa I) un cont pentru a putea primi cei 2% pe care ii dam din salariu (care sa fie un fond al clasei noastre). nu stiu cum sa procedez si nici ce acte am nevoie. mentionez ca toti parintii sunt deacord sa facem acest lucru.va multumesc din suflet pentru raspunsul dv.

Mihaela
Răspuns la discuția anexa 9 pentru dosar somaj???
va multumesc mullt:)
Buna ziua,

Astazi am fost la ITM si mi-am ricicat Carnetul de Munca. Luni voi merge sa depun actele pentru somaj, insa o persoana cu care am vb. la ITM mi-a spus ca mi-ar mai trebui pentru dosarul de somaj si "anexa9"???. Eu nu am auzit pana acu despre aceasta anexa. Ma poate lamuri cineva? Va rog :)

Multumesc
Răspuns la discuția recuperare carnet de munca
Buna ziua,

In primul rand multumesc pentru raspunsuri si pentru interesul de care dati dovada.
Motivul pentru care nu-mi pot inapoia carnetul este ca acesta, spun ei, se elibereaza "numai" personal de catre ITM. Eu insa locuiesc mai departe de Ploiesti, iar pentru a-mi recupera carnetul va trebui sa ma duc o data pt programare si apoi ca sa-l ridic.
Daca nu voi avea incotro voi merge personal.

Mai am o intrebare : daca am avut contract pe perioada determinata imi mai este necesara decizia de incetare a contractului de munca pentru a-mi recupera Carnetul de Munca de la ITM?
Buna ziua,

In urma cu cateva zile mi s-a terminat contractul pe care il aveam pe perioada determinata si am cateva intrebari:
1. De la societate mi se spune ca nu-mi pot aduce Carnetul de munca la sediul firmei (acolo unde l-am depus) pentru a mi=l inapoia. Ma trimit sa mi-l ridic singura. Cum fac sa-mi recuperez carnetul de munca? Nu e obligatia angajatorului sa ti-l inapoieze?
2. Daca am lucrat 8 luni la aceasta societate trebuie sa merg si la cealalta societate "de dinainte" pentru a-mi completa acea adeverinta care adevereste contributia la somaj? Daca da, firma "de dinainte" imi completeaza contributia pentru 4 luni sau pentru ultimul an lucrat la ei
Va rog din suflet dati-mi si mie un raspuns. Sunt in mare ceatza:sorry: