avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Activitate gioarsa

Activitate gioarsa

Succesiunea dupa bunicul cred ca a fost dezbatuta, deoarece pe actele de propritate apare doar bunica. In acest caz tatal meu mai are dreptul la masa succesorala ramasa in urma bunicii? in conditiile in care bunica a murit la 16 ani de la moartea mamei mele si tatal meu a fost casatorit cu ea pentru o perioada de 2 ani.
Buna ziua,

Incerc sa aflu daca legal sunt singurul indreptatit sa am pretentii legale la bunurile ramase in in urma bunicii mele.
Este vorba de bunica din partea mamei. Mama mea, singurul copil la parinti si casatorita cu tatal meu in anul 1986, a decedat in 1988, la acel moment tatal ei fiind decedat din anul 1978. In anul 2004 a decedat si bunica mea din partea mamei, la acel moment eu fiind inca minor si tatal meu recasatorit din anul 1993. Pana in momentul de fata succesiunea nu a fost inca deschisa la notar. In urma casatoriei cu mama mea, tatal meu are dreptul la o parte din bunuri?

Va multumesc anticipat
Buna ziua,

Am o situatie conflictuala cu Cez Vanzare la un apartament gol pe care il detin.
In cursul lunii ianuarie 2011 s-a emis notificare de debransare pentru neplata facturilor de energie electrica aproximate si in 02.02.2011 ordin pentru debrasare. Acest ordin nu a fost pus in aplicare din cauza faptului ca nu am fost gasit la domiciliu pentru a permite accesul la contor (este un bloc vechi si are contorul amplasat in apartament). In data de 03.03.2011 s-a emis o noua notificare prin care s-a anuntat ca se taie curentul in data de 10.03.2011, a carei valoare a fost achitata de catre mine in data de 09.03.2011. Dintr-un exces de zel, de data aceasta, curentul a fost taiat din subsolul blocului in data de 05.03.2011 si s-au emis facturi cu valorile de plata pentru debransare/rebransare ( pe 07.03.2011 pentru debransare si pe 10.03.2011 pentru rebransare), ei justificand debransarea ca fiind facuta in baza ordinului de serviciu emis in 02.02.2011. Eu stiu termenul anuntat prin ultima notificare anuleaza orice termen anuntat anterior, sunt corect informat? In data de 29.04.2011 s-a emis o noua notificare prin care se anunta intreruperea energiei din data de 06.05.2011 pentru neplata facturilor de debransare/rebransare, lucru efectuat in data de 09.05.2011. In data de 28.06.2011 s-a trimis o notificare referitoare rezilierea unilaterala a contractului, la data de 12.07.2011, pentru neplata celor 2 facturi si a facturii emise pentru debransarea din data de 09.05.2011.
In aces moment eu pot face o sesizare prind rezilierea contractului in mod abuziv?
Va multumesc anticipat
Buna ziua,

In cazul in care imi vand societatea comerciale pe care nu am datorii, dar am un contract destul de mare de telefonie mobila si un contract de servicii de telefonie fixa si internet, toate sub perioada contractuala, eu raspund daca noul actionar si administrator nu o sa inceteze cumva onorarea acelor contracte?
Sau din momentul cesiunii partilor sociale si a activelor (de exemplu: telefoanele, sim-urile si echipamentele de la acele companii) raspunderea pentru onorarea contractelor cade asupra lor?

Va multumesc anticipat.
Va rog sa-mi spuneti daca un proces-verbal de amenda poate fi declarat nul in conditiile in care adresa nu este trecuta, iar CNP-ul este gresit. Si daca agentul constatator trece adresa pe exemplarul alb, poate fi acesta acuzat de fals si uz de fals in inscris oficial? Mentionez ca amenda este luata pe un mijloc de transport in comun. Va multumesc.