avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate mobelta

Activitate mobelta

Ca PFA in perioada 2002-2005,am avut restante la plata impozitelor.In luna octombrie 2009,Adm.Fiscala a trimis instiintare de poprire la mai multe banci ,alese aleatoriu,astfel ca la una dintre ele,unde am un cont deschis pentru primirea pensiei,mi s-a blocat dreptul de a-mi scoate cu cardul pensia lunara (doar cu aprobarea conducerii bancii,am reusit sa primesc 2/3 din pensie).La alta banca,cu ceea ce mi-a ramas din pensie am platit rata la un credit luat in anii anteriori,insa banii au fost luati automat tot de catre cei de la Fisc.
Exista o solutie legala pentru rezolvarea acestei situatii? Doresc sa platesc esalonat impozitele restante,dar trebuie sa si traiesc,sa-mi intretin familia,sa-mi platesc si datoriile la banca doar din singurul venit-pensia lunara.42/2009 face referire si la popriri asupra veniturilor persoanelor fizice cand se refere la obligativitatea aprobarii de catre instanta a titlurilor executorii?
O.U.G.
In procesul de fond nu m-am putut prezenta la termenul fixat si,desi situatia financiara a fost depusa inainte cu 25 zile,
prin hotararea pronuntata s-a acceptat cererea ORC.Fiind in regula cu toate situatiile,nu doresc dizolvarea firmei.
Nu am reusit sa aflu valoarea taxai judiciare de timbru,pentru a inainta cererea de recurs.
O alta intrebare se refera la cine adresez cererea:Tribunalului sau Curtii de Apel? Sunt elemente obligatorii care trebuie sa la cuprind in cererea de recurs?M-ar ajuta mult daca as gasi un model.
Cu multe multumiri anticipate.