avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate Ankora

Activitate Ankora

Multumesc mult pentru tot si totusi Cand se incheie Contractele de Asigurare cu Sanatatea si Pensiile ?

Cand se incheie Contractele de Asigurare cu Sanatatea si Pensiile ?
Nu am ce depune (200) ca abia acum infiintez PFA-ul si actele sunt gata dupa 13.05.
Multumesc
In mesajul anterior mi-ati scris ca cea pentru sanatate se depune trimestrial,iar acum spuneti ca o singura data/an.
Pe anul precedent nu am avut activitate,deci nu depun nimik pana la 15 mai !?
Totusi cum le voi depune ? Le duc personal pe hartie?
Buna seara si va multumesc foarte mult pentru lamuriri.
Daca am inteles bine voi avea de depus acum doar 220 in 15 zile de la infiintare,iar apoi anual ?
Cat despre impozit,sanatate(trimestrial) si pensie(lunar) am retinut,insa in cazul in care veniturile sunt sub 8088 lei/an pot incheia Asigurarea pentru pensie?
Referitor la pct.3 avand in vedere ca voi avea de depus 4 Declaratii (care inca nu stiu ce numere au,exceptand 220)- Impozit, Sanatate,Pensie si devine obligatorie transmiterea online,nemaiacceptandu-se pe hartie, cum le voi transmite?
O seara frumoasa
1.Ce declaratie se depune si unde in termen de 15 zile de la infiintarea PFA-neplatitor TVA, CAEN 7311, iar apoi care sunt cele obligatorii, unde se depun si termenele acestora ?
2.In cat timp de la infiintare se incheie Contractele de Asigurare cu Casa Pensii si Sanatate si care sunt procentele care trebuiesc achitate lunar sau trimestrial ?
2. Este obligatorie obtinerea Semnaturii Electronice pana la data de 1 iulie 2011 in cazul PFA ?

Multumiri anticipate
Răspuns la discuția Cont bancar PFA
Va multumesc foarte mult.
Sunt la inceput de drum si nu le stiu pe toate,inca.
In cazul in care nu este prea mare deranjul va rog respectuos sa-mi comunicati ce cheltuieli deductibile pot aplica si in ce procente pentru CAEN 7311-neplatitor TVA ?

O zi frumoasa
Răspuns la discuția Cont bancar PFA
Va multumesc foarte mult.N-as vrea sa va jignesc in vreun fel, insa asteptam un raspuns autorizat si legal de la un avocat,caci am auzit diferite variante si nu mai stiu cum sa procedez.
O zi frumoasa
Discuție Cont bancar PFA
Buna ziua
Va rog respectuos sa-mi comunicati daca la infiintarea unei PFA este obligatoriu deschiderea unui cont bancar si implicit a cardului (ce fel de card) sau se poate folosi contul/cardul deja existent ?

Multumesc
O zi frumoasa
Răspuns la discuția Codul Muncii actualizat
Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.
Va sarut .
O seara linistita
Răspuns la discuția Codul Muncii actualizat
Va multumesc.
Stiu acest link, insa nu se poate downloada.As vrea un link de unde sa il pot descarca si salva in calculator.
O zi buna