avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate hefaistosss

Activitate hefaistosss

Daca o institutie publica este amendata de Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, cine plateste amenda?

Directorul din buzunarul propriu sau bugetul institutiei?
Sau functionarii de executie din subordinea directorului care au intocmit ceea ce a dus la discriminare?

Va rog, precizati si temeiurile legale unde se incadreaza raspunsul.

Multumesc foarte mult!

Situatia este următoarea:


În 2012 am fost mutat temporar în interiorul aceleiaşi instituţii, într-un alt compartiment, pe o funcţie publică similară.

În urma obţinerii unor avize, voi beneficia de un spor în plus la salariu, deci salariu mi se va modifica şi ar trebui să am salariul exact ca pentru o funcţie similară din instituţie, ca a celorlalţi colegi.

Întrebarea ar fi daca se poate aplica articolul 2 din Legea 283/2011:

Art. 2. - În anul 2012, pentru personalul nou-încadrat pe funcţii, pentru personalul numit/încadrat în aceeaşi instituţie/autoritate publică pe funcţii de acelaşi fel, precum şi pentru personalul promovat în funcţii sau în grade/trepte, salarizarea se face la nivelul de salarizare în plată pentru funcţiile similare din instituţia/autoritatea publică în care acesta este încadrat.

Ideea ar fi ca nivelul salarizării mele să fie la acelaşi nivel pentru funcţii similare din instituţie.

Decizia mea de mutare în alt compartiment poate însemna că am fost numit sau încadrat?

şi

Noua decizie prin care mi se comunică faptul că mi s-a modificat salariul (după ce am fost mutat) înseamnă, practic, o decizie de încadrare (reîncadrare), astfel încât să se aplice articolul de mai sus?

În legislaţie nu am gasit o definiţie a încadrării funcţionarului public, ci doar expresii precum - numire etc.

ªtie cineva pe unde aş găsi o definiţie a încadrării funcţionarului public?


Mulţumesc.