avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Daca o institutie publica este amendata de Consiliul ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Daca o institutie publica este amendata de Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, cine plateste amenda?

Daca o institutie publica este amendata de Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, cine plateste amenda?

Directorul din buzunarul propriu sau bugetul institutiei?
Sau functionarii de executie din subordinea directorului care au intocmit ceea ce a dus la discriminare?

Va rog, precizati si temeiurile legale unde se incadreaza raspunsul.

Multumesc foarte mult!
Cel mai recent răspuns: romibaro , utilizator 09:31, 14 Februarie 2012
daca amenda este data institutiei, aceasta plateste. logic. daca doreste sa se indrepte impotriva persoanelor care au provocat luarea amenzii, atunci trebuie verificata legislatia specifica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exista hartuirea, discriminarea in codul penal? w0lfshad3 w0lfshad3 Nu stiu cum am ramas cu impresia in urma celor citite in ultima vreme ca aceste fapte sunt prevazute de codul penal, insa, daca e adevarat, am pierdut ... (vezi toată discuția)
Buna seara. unde se poate ataca discriminarea? la instanta sau la cncd ? LuchianSeb LuchianSeb Buna seara. Sunt foarte nedumerit. Daca sunt discriminat cui trebuie sa ma adresez? Am dreptul de a ma adresa direct instantei pentru a fi constatata ... (vezi toată discuția)
Cncd sexu sexu cine poate constata dacă anumite articole din lege sunt discriminatorii ? (vezi toată discuția)