Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Daca o institutie publica este amendata de Consiliul ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Daca o institutie publica este amendata de Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, cine plateste amenda?

Directorul din buzunarul propriu sau bugetul institutiei?
Sau functionarii de executie din subordinea directorului care au intocmit ceea ce a dus la discriminare?

Va rog, precizati si temeiurile legale unde se incadreaza raspunsul.

Multumesc foarte mult!
daca amenda este data institutiei, aceasta plateste. logic. daca doreste sa se indrepte impotriva persoanelor care au provocat luarea amenzii, atunci trebuie verificata legislatia specifica.