avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters98549

Activitate ContSters98549

Răspuns la discuția lamurire
REFERITOR LA DIMINUAREA ORELOR DE MUNCA DE LA 8 LA 4 ORE( ESTE GRESEALA MEA NU M-AM EXPRIMAT ASA CUM TREBUIE,IMI CER SCUZE),PERSOANA INSARCINATA ,NU A CERUT ACEST LUCRU .EA POTEA VENI IN CONTINUARE LA SERVICIU 8 ORE PE ZI ,DAR DL ADMINISTRATOR AR VREA SA-I DIMINUEZE ORELE CA SA O PLATEASCA MAI PUTIN,
POATE FACE ACEST LUCRU AVIND IN VEDERE CA ESTE INSARCINATA SI EA NU ESTE DE ACORD CU DIMINUAREA SALARIULUI SI AL ORELOR.
VA MULTUMESC
Discuție lamurire
buna ziua,
as vrea sa stiu daca se poate diminua durata contractului de munca de la 8 ore la 4 ore al unei femei insarcinate.
Am o prietena in aceasta situatie,iar administratorul i-a spus ca ii poate diminua orele de munca.
Daca este legal sa faca cest lucru administratorul societatii.
va multumesc
buna ziua,
vreau si eu o lamurire,suntem un punct de lucru si de 3 luni avem un nou administrator,care de cind a venit urmareste doar interesul lui,adica el sa aiba un salariu cit mai mare iar pe al nostru al angajatilor sa-l micsoreze,mentionez ca salariul uniu angajat nu depaseste 750 ron.
de 2 luni ne-a facut condica de prezenta ,lucram intr-un trust media,toti suntem angajati cu CM de 9 ani si respectiv 7 ani.
Pina acum trei luni toata lumea a fost pontata 8 ore dar de cind a venit dinsul ne-a pontat cite ore are fiecare, pe condica de prezenta.
Itrebarea mea este :
-orele nelucrate ne afecteaza la vechime?
-pt. acele ore nelucrate am inteles ca angajatorul trebuie sa aiba cereri de concediu fara plata pe care trebuie sa le prezinte odata cu statul de plata la ITM,noi nu am facut asa ceva,a procedat corect?
-diferenta dintre salariile noastre la o norma de 8 ore si pontajele facute dupa condica de prezenta se regaseste pe statul lui de plata?
este legal ceea ce a facut? si ce putem noi face?
Va multumesc