avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 996 soluții astăzi
Forum Activitate Ghiulya

Activitate Ghiulya

Discuție RCA expirat
Buna ziua
Am avut un accident cu masina saptamana trecuta, m-am tamponat cu o alta,fara sa rezulte victime ci doar ne-am avariat masinile amandoi.
Am fost de acord amandoi ca si eu si el am fortat intersectia, eu am patruns cand mai aveam 2sec., pe verde, iar el s-a grabit si cred nu a asteptat sa se faca verde(parerea mea, daca la mine era verde la el cum sa fie tot verde, traseele noastre fiind perpendiculare).
Eu aveam polita RCA expirata, am fost la politie, am luat amenda, am platit-o, deci am raspuns in fata legii, nu?!
El a ramas sa isi repare singur masina, i s-a indoit tabla pe aripa stanga spate, atat.
De atunci ma tot amenita la telefon cum ca sa ii dau 400 euro, cel putin pentru masina, ca altfel ma da in judecata, aduce factura de 2 mii de euro si o sa ii platesc si avocatul si tot!
Nu stiu ce sa fac, eu am un salariu de 9 mil. si nu am nici o proprietate pe numele meu, in schimb am auzit de el ca are banii cu galeata si se ocupa cu tot felul de lucruri banoase.
Am fost sfatuita sa il ignor dar nu pot pentru ca efectiv ma inebuneste la telefon,aaa si mi-a spus ca ma gaseste el oricum daca imi schimb numarul.
Daca a mai fost cineva in situatia asta, va rog, cum sa procedez?
Multumesc,
Ghiulya
Discuție CUSTODIE COPII
Buna ziua
Avem 2 copii minori ,un baiat de 11 ani si fetita de 4.
In cazul in care amandoi suntem de acord asupra divortului, inclusiv asupra custodiei copiilor, respectiv el doreste sa ia baiatul iar eu fetita, credeti ca judecatorul va fi de acord? Mi s-a spus ca nici un judecator nu va fi de acord cu asa ceva.
Stiu cum suna dar nici pana acum copiii nu au stat prea mult timp impreuna, iar daca ii intreb sunt de acord., adica baiatul isi doreste foarte mult sa stea la bunica lui, mama tatalui care de altfel l-a crescut, iar fetita nu se dezlipeste de mine.
Inca ceva, avem impreuna o firma de arhitectura, el fiind arhitect, cum se va proceda, daca eu ma retrag pot sa ma aleg cu ceva?(firma merge bine, are profit, dar in ultima vreme el face toate inacasarile iar eu nu prea vad nici un ban, de asta si vreau sa ma retrag, sa il las in pace, doresc un divort fara tam-tam, civilizat)
Multumesc!