avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate CostiS

Activitate CostiS

Răspuns la discuția Permis suspendat
Da, aveti dreptate, nu am respectat legea... Dar cand esti scos vinovat intr-un accident cu victima, fiind NEVINOVAT, doar ca poate un amarat de TIR-ist castiga putin mai bine. Sau poate ca au gandit ai nostri politisti ca un camion are o asigurare mai mare.... Nu stiu. Ceea ce stiu este ca de la acel accident au degenerat toate problemele mele. Si inca ceva distinse Domn, a uita este omeneste, cazul meu cu aceea dovada de circulatie, dar sa spunem ca astea sunt greselile mele, dealtfel si acest lucru, greseala, este omenesc... Am gresit, platesc, dar de ce domnii de la politie nu vor sa imi reduca pedeapsa macar la prima abatere??? In cazul accidentului nu am avut nici macar o amenda, nu avusesem nici macar un radar, de cu mult timp in urma, poate ani, daramite permis suspendat si astfel nemaifiind prima abatere... Eu acest sfat il ceream distinse Domn, daca nu ar fi corect ca la prima suspendare sa am dreptul la reducere. pentru cea de a doua este clar ca nu primesc reducere. Si inca ceva: eu am intrebat la politie daca primesc acea reducere, primind raspuns afirmativ, dar se pare ca nu. Si acum cand am fost sa intreb iarasi despre permisul meu mi se spune ca trebuie sa mai astept 2 luni. Romania te iubesc!!! Va multumesc si astept un sfat....
Am o problema putin mai delicata, care daca este posibil, asteapta un raspuns(sfat) cat mai repede cu putinta!!! Va multumesc anticipat!!!
Anul trecut in aprilie, am avut un accident la care, cu bunavointa domnilor politisti, am fost scos vinovat. Fiind un accident cu "victima", zic asa ca aceasta nu a suferit nici o leziune, doar ca banii sunt mai presus de orice, permisul mi-a fost retinut pentru cercetari. Mi-a fost eliberata o dovada, cu drept de circulatie. Acest dosar a fost solutionat prin noiembrie 2009 primind permisul inapoi, dar in septembrie 2009, mentionez ca sunt angajat la o firma de transport ca sofer profesionist, am mai avut un incident, la fel nevinovat, dar pentru ca acea dovada, pe care din cauza ca ajungeam foarte rar acasa, am omis sa o prelungesc. Si acest dosar a fost solutionat primind NUP. Am primit o amenda administrativa si o suspendare pe 90 zile. Am intrebat daca se poate sa beneficiez de reducerea pedepsei, primind raspuns afirmativ, am trecut acest examen, si cei de la politie spun ca totusi nu beneficiez de reducere. Poate din cauza faptului ca tot anul trecut in decembrie am fost tstat ca etilotest, avand 0,14 la mie?
Am primit prima suspendare in 11 martie 2010, crezand ca o sa beneficiez de reducere, speram sa fie acea suspendare pana la 11 aprilie 2010, dar in 8 aprilie 2010 sa dat solutia de respingere a contestatiei facute la judecatorie. Asadar eu asteptam sa mi se elibereze permisul cam in jurul datei de 8 iulie 2010, dar domnii politisti prin amabilitatea dansilor, spun ca numai pe 9 septembrie 2010, o sa mai pot conduce.
Am gresit#-o, recunosc, dar doua suspendari de 90 zile, oare este posibil?
Va rog ajutati-ma cu un sfat!!! Cum as putea sa imi recapat permisul inapoi, avand in vedere ca acesta este sursa mea de venit...Va multumesc
Răspuns la discuția art. 102/3/a
inca o intrebare la care as dori un raspuns... daca procesul verbal se anuleaza, urmeaza o judecare la judecatorie, un proces (si ma refer la: contra expertiza,etc..), pt ca sincer, nu am idee cum decurg astfel de lucruri si eu as vrea sa plec pe durata mai indelungata din tara. va multumesc anticipat
Răspuns la discuția art. 102/3/a
va multumesc mult pt raspunsurile date. am depus la judecatorie o cerere de contestare a procesului verbal si trebuie sa merg luni sa iau nr de dosar pt a-mi fi eliberat certificatul de grefa. politistii care m-au oprit au facut cateva greseli in complectarea procesului verbal, cum ar fi: au trecut nr de inmatriculare gresit pe dovada, nu au trecut perioada suspendarii, au scris ca nu am solicitat recoltare de probe biologice dar eu asta am cerut si m-au lasat in drum si au plecat, nu s-au recomandat cine sunt, ulterior am citit cum il cheama dupa ce am citit pe procesul verbal. am 6 martori, 2 in masina din fata si 4 erau cu mine in masina si pot depune marturie ca nu s-au recomandat. spuneti-mi va rog ce sanse as avea sa-mi recapat permisul cat mai repede. va multumesc
Discuție art. 102/3/a
pot depune contestatie pt etilotest? 0,14 miligrame pe litru in aerul expirat. ce se poate face? rog solutii sa imi recapat permisul. multumesc
va multumesc pt raspunsuri dar am inteles ca ar fi un articol 18 cu o amenda administrativa. este posibil asa ceva? si daca da,care ar fi procedura? va multumesc mult...
nu pt ca am zis ca nu o am la mine. a verificat dansul telefonic dar nu se poate verifica daca acceasta este valabila, sau se poate? nu se putea verifica pt ca am fost oprit vineri seara. va rog spuneti-mi ce se poate intampla si ce solutii de rezolvare sunt. stiam ca trebuie sa merg sa o prelungesc dar din lipsa timpului nu am facut acest lucru. noi lucram departe de casa si mergem acasa numai sambata seara iar lunea dimineata plecam iarasi. in concluzie ce se poate intampla? va multumesc
dar permisul nu este suspendat. este retinut in vederea solutionarii dosarului cu accidentul din aprilie...
am si eu o problema mai delicata. in aprilie am avut un accident din care a rezultat ranirea usoara a unei doamne si permisul de conducere a fost retinut pana la definitivarea dosarului. am primit o dovada inlocuitoare a permisului care , din lipsa de timp, a expirat si acceasta. mentionez ca sunt angajat ca sofer profesionist (tir) iar daca nu plecam cu camionul riscam sa raman si fara serviciu. acum am fost oprit si verificat, conducand autocamionul, de un agent dar dovada inlocuitoare este expirata. spu
neti-mi va rog ce se poate intampla din moment ce dovada este expirata.
va multumesc si astept raspunsuri de la voi