avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Activitate alecomsrl

Activitate alecomsrl

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, mi-au fost de real ajutor. Am reusit atat eu cat si fosta sotie sa ne prezentam ieri la proces, doamna judecator a zis ca ne divorteaza, dar a spus ca sentinta ramane in pronuntare. Nu sunt deloc familiarizat cu acesti termeni, poate imi explicati ce inseamna...Si daca stiti cumva cam in cat timp pot avea sentinta de divort si ce trebuie sa fac pentru a o avea?(trebuie sa merg la judecatorie?). Multumiri
Va multumesc de raspuns. Unde pot plati taxa de repunere pe rol ?
Sotia mea poate face ,eventual o procura la ambasada Romaniei, prin care sa imputerniceasca pe cineva sa o reprezinte? Suntem amandoi in calitate de petenti, amandoi am semnat cererea de divort de comun acord. O zi buna!
Buna ziua
Am depus cererea de divort de comun acord anul trecut la judecat. sector 4, dar sotia mea nefiind in tara nu a reusit sa vina la niciun termen, astefel incat instanta a decis suspendarea conform art242. Am inteles ca va trebui sa depun o noua cerere de reluare a procesului, dar as dori sa stiu cum pot rezolva problema procesului pentru ca sotia mea nu stie cand si daca va veni in tara. Cum se poate judeca fara ca ea sa fie prezenta? pe decizia de suspendare scrie ca se poate cere judecarea in lipsa. Se poate judeca chiar daca ea nu se prezinta deloc la proces? Nu avem copii sau bunuri de impartit. Numarul de dosar ramane acelasi? Pentru a stii cum sa formulez cererea de reluare
Va multumesc
multumesc de raspuns, dar care ar fi reclamantul avand in vedere ca amandoi am semnat si depus cererea de divort, ambii fiind de acord sa divortam
Am reusit sa depun actele pt divortul de comun acord si am primit citatia acasa . as vrea sa ma lamuriti ce inseamna Fond la un proces si ce anume inseamna "in caz de neprezentare a partilor,judecata se va face lipsa daca se solicita in scris acest lucru". sa inteleg ca putem sa nu ne prezentam la proces ? va multumesc
Răspuns la discuția Divort: Pasul 0
multumesc pentru raspuns, dar care e paratul daca suntem de acord?
multumesc foarte mult de raspuns. totusi daca suntem amandoi de acord banuiesc ca nu exista parat si reclamant...deci la care judecatorie sa merg avand in vedere ca eu am domiciliul in sectorul 4, iar sotia in sectorul5? si as mai avea o intrebare daca sunteti amabil: sotia lucreaza in strainatate, acum a venit in tara si vom depune aceasta cerere de divort, dar la termenul care ni se va da e posibil sa nu poata veni. poate face o imputernicire pentru ca cineva sa o reprezinte? aceasta imputernicire poate fi facuta si aici sau neaparat in tara unde lucreaza? multumiri
Răspuns la discuția Divort: Pasul 0
Buna ziua. Ce se intampla in aceeasi situatie(acord comun), dar sotii nu au avut niciodata domiciliul comun in acte? Multumesc
Buna ziua. as dori sa stiu daca se poate care este procedura(actele care se depun si unde) la divortul de comun acord fara copii si fara bunuri de impartit si cam cat timp ar dura? Sunt din Bucuresti sector 4. Ne trebuie neaparat avocat? Suntem de acord amandoi sa divortam.Domiciliul nu l-am avut niciodata comun(in cartea de identitate) Multumiri.