avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate vic.marius

Activitate vic.marius

sunt administrator al unui srl, desfasor activitater de comert cu amanuntul intr-un punct de lucru, intrebarea este ce cod caen sau ce documente mai trebuie sa completez pentru a vinde produse catre revanzatori.
multumesc
nu s-a intocmit dosar penal intrucat nu am avut minim 10 zile ingrijiri medicale( sau lucrarea penala se va inchide), iar expertiza a fost platita si solicitata de conducatorul auto al peugeotului. Mi s-a explicat se va proceda la "scoaterea de sub urmarire penala", urmand ca litigiul sa treaca in civil.

multumesc pt ajutor
buna seara,
descriere accident: ma aflam la volanu unui opel corsa pe raza localitatii Corbeanca si ma deplasam pe soseaua principala din aceasta localitate dinspre DN1 spre Buftea, in apropierea imobilului (restaurant) nr 111, am redus viteza, m-am asigurat , am semnalizat intentia de a vira la stanga si am inceput virajul spre stanga (spre parcarea din fata restaurantului, unde trebuia sa ma opresc pentru interes de serviciu, - luam comenzi pt aprovizionarea restaurantului), spre finalul virajului, am fost lovit violent din spate de un autoturism Peugeot 407 care circula cu o viteza mult peste limita admisa in localitate (peste 100 Km/h), iar in urma impactului am fost intors spre directia din care veneam. M-am lovit la umarul stang si la cap si am fost transportat imediat la spital, unde mi s-au facut investigatii din care a rezultat faptul ca nu exista rupturi sau alte probleme (numai contuzii ) fapt pentru care mi s-a recomandat repaos si tratament.Am revenit la politie, unde am dat declaratii atat eu cat si celalalt conducator auto despre desfasurarea evenimentului. tot timpul cat am fost impreuna cu Politistii si celalat cond.auto, dar mai ales in sediul politiei, acesta dinurma a avut un comportament ciudat cu injurii si amenintari la adresa politistilor.
la aprox 3 zile am revenit la politie, unde mi s-a eliberat Autorizatia de raparatie si anexa 2 in care vinovat este conducat auto al Peugeotului, dar care nu a vrut sa semneze Anexa 2 pentru a putea demara actiunea de reparare a masinii mele.
Cond auto a cerut Expertiza tehnica, si cum ma asteptam dupa atitudinea lui mentionata anterior, rezultatul Expertizei m-a scos pe mine vinovat, desi Politia m-a asigurat ca expertul e Neutru, dar rezultatele sunt total contradictorii cu realitatea, mai ales ca nu a venit nimeni sa vada masinile si avariile cauzate de accident)
am declarat ca nu voi depune plingere penala, iar dupa rezultatul Expertizei ca nu sunt de acord cu aceasta.
am inteles ca litigiul se va rezolva pe cale civila, va rog cu respect sa ma indrumati , pentru ca nu stiu ce e de facut pentru a contesta Expertiza si a-mi apara Cauza, pentru ca intreband Politia , nu am putut afla nimic, fiind foarte ostili, urmare clara a faptului ca au fost "ajutati" sa aiba o astfel de atitudine.
Va rog , daca e posibil sa-mi spuneti pasii ce trtebuie urmati, si carei institutii sa ma adresez in continuare.

Multumesc mult
Răspuns la discuția accident rutier cu victime
dovada de reparatie am primit-o, dar nu stiu la ce societate de asigurari sa ma adresez, si la ce unitate service ?
pot sa ma adresez soccietatii de asigurari unde are Rca conducatorul auto care m-a lovit?

va multumesc mult
circulam cu auto opel corsa pe soseaua din corbeanca, dinspre dn1 spre buftea, in dreptul imobilului nr 111 am semnalizat intentia de a vira stanga in parcarea din fata imobilului(restaurant), m-am asigurat si am inceput manevra.
aproape de finalul manevrei sus amintite am fost lovit violent din spate de un auto peugeot 407. in urma impactului masina mea a fost intoarsa cu fata spre sensul di care am venit (respectiv Dn1), si am suferit leziuni la umarul stang si la cap stanga
Am fost transportat la spital cu salvarea la circa 5-10 min de la producerea evenimentului, mi s-au facut investigatii si s-a constatat ca ranile nu sunt grave, am dat proba de singe pt iml dupa care m-am deplasat cu masina politiei la Bufte , unde am dat o declaratie cu privire la faptele petrecute. mi s-a eliberat o autorizatie de reparatie pt masina mea pe care e scis sus in dreapta "lucrare penala nr..." si mai jos avariile constatate. mi-au fost eliberate actele (permis conducere, talon, asigurare rca si cartea de identitate). celuilalt conducator al Peugeotului care m-a lovit i-a fost retinut permisul de conducere.
va rog sa-mi spune-ti sau sa ma sfatuiti care sunt pasii legali pentru a demara operatiunea de reparare a masinii si ce se poate intreprinde vizavi de vatamarile suferite (avand in vedere evolutia lor in timp)
va multumesc