avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate mirela_bum

Activitate mirela_bum

asa cum am mai spus, locatarul de la 4 a construit singur acoperisul inainte de a ma muta eu. Acum il vede ca pe o proprietate personala, refuzand accesul altora, chiar daca acest acces ar fi in scopul repararii acoperisului. Eu i-am propus sa aducem un mester sa reparam acoperisul sau sa chemam o firma sa dea jos zapada(evident, spunand ca voi contribui si eu la aceste cheltuieli), dar a refuzat. Nu vreau sa fac de una singura(fara acordul celui de la 4) reparatiile sau sa chem o firma sa dea jos zapada, pentru ca as putea provoca si alte stricaciuni, plus scandalul ce se va isca cu vecinul. Asigurare am, dar nu acopera infiltratiile.
Deci nu prea stiu , cum sa procedez
buna ziua,
locuiesc la etajul 1, intr-un bloc de 4 etaje. Locatarul de la etajul 4 a construit singur podul(inainte sa ma mut eu). Acum, eternita de pe bloc s-a fisurat, si se infiltreaza apa pina la mine.Se infiltreaza multa apa, avand 2 pereti uzi complet. Locatarul de la etajul 4 refuza sa faca ceva sa repare acoperisul, sau sa dea zapada de pe acoperis.Accesul pe acoperis este blocat cu un lacat.
Ce pot face in acest caz?
Buna ziua,
In urma unui accident rutier, am hotarit sa vindem masina pentru ca nu mai avea sens sa o reparam.Asa ca am vindut-o (adica am incasat banii dar nu am facut nici un act de vinzare cumparare). Cel care a cumparat-o a afirmat ca o va repara si o va vinde mai departe , iar in momentul in care el o va vinde, se va face act de vinzare cumparare direct cu noi. Problema este ca a trecut ceva timp de atunci, persoana a reparat masina, dar act de vinzare -cumparare nu vrea sa faca, asa ca eu platesc in continuare toate impozitele.Mentionez ca actele masinii sunt la cumparator, desi eu am ramas proprietar in acte
Am citeva intrebari referitoare la aceasta situatie :
1. pot sa fac ceva sa radiez masina?
2. exista o modalitate legala sa fortez "cumparatorul" sa semneze vre-un act?
3. daca masina va fi implicata intr-un accident auto, ce urmari ar fi pentru mine din punct de vedere legal?

Multumesc