avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate decebalsavu

Activitate decebalsavu

Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
salut. imi poate careva recomanda un hotel bun si ieftin? pana acum am stat la niste rude (anii trecuti) dar acum e o situatie speciala...tre sa caut hotel
Buna ziua, as avea si eu o intrebare. Doresc sa dau Primaria in judecata pentru incadrarea gresita a casei in grila de impozitare (in 2008, mi au incadrat o gresit ca fiind fara curent apa si canalizare desi reprezentatii Primariei au venit la receptia casei, au constatat ca avem baie si incalzire prin centrala electrica - asta presupunand si curent, apa si canalizare nu? :) ). Toate bune si frumoase pana in 2013 cand am primit o hartie prin care eram rugati sa precizam utilitatile casei. Am facut acest lucru (in plus fata de 2008 era doar canalizarea de la oras - din 2010 - pana atunci am avut canalizare proprie prin fosa - si azi exista si la nevoie se poate folosi). Ne am trezit cu o noua incadrare a casei, solicitandu ni se si plata retroactiva a impozitului marit pe o perioada de 3 ani...le am scris si ne au raspuns ca a fost incadrata casa la fara curent, apa canalizare...nu inteleg (si nici ei nu ne au raspuns, pe ce baza incadreaza casa la fara utilitati, din moment ce reprezentantul Primariei in 2008 constata prezenta acestora la fata locului si noteaza in PV de receptie ceea ce am scris in primele randuri...Potrivit NPCC competenta la contencios administrativ este a Curtii de Apel. ce nu mai stiu eu este daca se plateste taxa de timbru pt aceste cereri? si hotararea Curtii este inatacabila?
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
DahliaNoir a scris:

Pai faceti o petitie la CSM. Semnati-o cat mai multi si solicitati raspuns in scris la ea. Canalele de mediatizare va sunt la dispozitie.Cum devine viral orice pisica aiurita sau barfa despre Bianca ..sigur reusiti sa faceti publica si petitia si sa o semneze cat mai multe persoane astfel incat sa tina cont si de absolventii din anul in curs cand au invedere organizarea concursurilor


ar fi o mare porcarie sa se faca admitere asa de devreme....sper totusi sa se revina, sa se gandeasca si la absolventi...
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
eu am picat cu 8,48
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
na, sunt la Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir...exact acolo am terminat, dar la Cluj-Napoca. :) eu sunt cazat la Hotel Tripoli (b dul Calarasilor). stie cineva cum ajungi la Cantemir? am vazut o varianta: iei metroul de la P ta Muncii, te dai jos la urmatoarea (Dristor) si schimbi cu metroul catre Timpuri Noi. mai stie cineva variante? Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
begonia25 a scris:

Apropo, sa inteleg ca majoritatea sustineti pt prima oara examenul??
Mai e careva care incearca pt a mai multa oara ???


eu incerc a treia....de fiecare data mi au lipsit 70 de sutimi
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
stie cineva ceva locuri de cazare mai ieftine? care pe unde va cazati? sunt din Oradea si tre sa merg de vineri
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
stie cineva daca au mai aparut modificari ale Legii 567/2004 in 2013? ultimele pe care le gasesc pe net sunt cele din 25 07 2011
Discuție SPETA...

Buna ziua! Ma numesc Savu Decebal Bogdan, am 29 de ani si sunt din Oradea. Am si eu o problema...desi sunt jurist, am facut o greseala f mare...negasindu mi de lucru in someniul nostru de la inceput m am angajat la o fabrica din orasul nostru. am lucrat acolo aproape 2 ani, respectiv din 27.09.2007 pana in 15 iulie 2009. problema sta in felul in care a incetat contracul meu individual de munca, si anume: directorul m a chemat la el in birou prin seful de schimb si mi a spus ca sunt pe o lista de disponibilizari si ca am 2 optiuni> ori semnez desfacerea cu 55 b din Codul Muncii ori imi desface cim cu 61 d din C.m.(necorespundere profesionala). eu mi am pierdut pur si simplu mintea in acele momente si am semnat ca prostul desfacerea cu 55 b...desi stiu acum cum trebuia sa fac, desi nu puteau sa mi desfaca cu 61 d pt. ca nu aveau referate facute mie,nu am avut abateri, absente nimic...am facut contestatie la ITM Bihor, le am relatat si lor aceste aspecte, si mi au raspuns ca sunt indreptatit sa ma adresez tribunalului pt. ca aspectele aratate de mine sunt litigiu de munca. Dar eu am mai multe neclaritati> ce ar trebui sa solicit intr o eventuala actiune in justitie? ce sanse as avea, avand in vedere ca eu am semnat acea demisie??? mai ales ca salariul mi l au dat, au fost corecti...dar nu pot ierta modul in care am fost dat afara...fara preaviz, fara avertisment (nici nu aveau motive de altfel)? Va multumesc anticipat.