avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Activitate Florentina85

Activitate Florentina85

Răspuns la discuția somaj sau demisie
Buna ziua din nou...am mai discutat cu sefa mea...si ea mi-a zis ca ar dori sa ma trimita in somaj dar daca ma concediaza cum ati precizat si dumneavoastra cu art 65 apare o problema fiindca au fost desfintate inca 2 posturi cel de reprezentant vanzari si unul de lucrator comercial...postul meu este tot de lucrator comercial si at daca l-ar desfinta si pe al meu nu ar mai putea face angajari pe acest post si mi-a zis ceva nu stiu daca am inteles sigur ca nu exista nomenclatura ca sa faca alt post....nu stiu sigur ce sa zic sper sa ma lamuriti dumneavoastra sa fiu sigura ca nu se poate face nimic pt a ma trimite in somaj...ma gandesc ca nu poti obliga firma sa deschida un alt post ...astept raspuns si va multumesc anticipat
Răspuns la discuția somaj sau demisie
Ei nu ma concediaza pentru desfintarea postului..ci doar fiindca eu am fost in concediu medical si mi-au gasit un inlocuitor si eu nu vroiam sa imi dau demisa vroiam sa ma dea ei afara ca sa beneficiez de somaj dar sefa mea zice ca nu se poate
Salut.Am si eu o intrebare si sper sa fiu cat mai explicita.L mine la firma s-au facut restructurari si astfel s-au trimis in somaj mai multi angajati...eu am ramas dar fiindca am preluat si atributiile celorlalti am decis sa renunt...era vorba ca voi fi trimisa si eu in somaj ramanand singurul reprezentant al firmei...dar acuma ma obliga sa imi dau demisia motivul fiind ca nu ma poate trimite in somaj fiindca nu ar mai putea angaja pe altcineva 6 luni de zile...este adevarat?..si daca da at imi ramane din pacate varianta sa imi dau demisia cu preaviz de 15 zile lucratoare...in per de preaviz cat trebuie sa lucrez 8 ore sau 4 ore?As fi f recunoscatoare daca as primi un rasp...Ms mult