avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Activitate briliant_desguise

Activitate briliant_desguise

Răspuns la discuția despagubire prin credit ipotecar
Buna ziua,

Am intrebat la banca, nu acorda credit imobiliar sau ipotecar, deoarece exista 2 coproprietari. Daca tatal meu face credit cu ipoteca, este nevoie si de acordul mamei mele pt ca banca sa puna ipoteca, in acest fel mama mea devenind si coplatitor la acel credit. Indiferent daca tatal meu ii da banii, mama mea ramane coproprietar si cu un credit pe cap, tatal meu putand sa se erijeze ca nu plateste decat jumatate din rata, restul de jumatate sa il suporte coplatitorul.

In privinta contractului de vanzare-cumparare, se pare ca legea nu permite incheierea unui asemenea act intre soti (chiar si fosti). Ca atare, nu se poate face (am intrebat la notar).

Iar cat priveste incheierea unui partaj voluntar, banca nu se angajeaza sa finanteze pe unul dintre coproprietari, suma reprezentand plagta unei sulte.

Intrebarea mea este urmatoarea: ce ar trebui sa faca mama mea, in aceste conditii?!? Legea chiar nu ofera nicio portita!!! Cu tatal meu nu se mai poate locui in aceeasi casa, mama mea locuieste cu mine. Chiar daca aceleasi drepturi la acea casa, nu poate beneficia de ele... Ce se poate face in acest caz? Va rog sa ma sfatuiti cumva.....

Multumesc frumos!
Răspuns la discuția despagubire prin credit ipotecar
Multumesc de raspuns.

Dar mi-a venit alta idee: nu se poate sa faca partaj voluntar, la notar, in care ea specifica faptul ca renunta la partea de proprietate, in urma unei despagubiri in cuantum de x, cu termen de plata la data y? In loc de contract de vanzare-cumparare?
Ma gandesc ca poate evita taxele... mai ales ca ei nu au facut partajul pana acum...

Multumesc.
Buna ziua,

Postez acest mesaj aici, din pacate nu am gasit o sectiune dedicata strict unui astfel de subiect... Sper sa ma ajutati cu un raspuns, chiar daca am incadrat mesajul in sectiunea nepotrivita.

Este vorba despre o situatie intre parintii mei, care sunt divortati si au in comun un apartament (in coproprietate).
Nefacand partajul inca, pentru a rezolva si situatia cu apartamentul, au decis sa gaseasca o solutie amiabila, adica tatal meu o va despagubi pe mama mea, el ramanand cu casa. Pentru a face rost de bani, tatal meu va face un credit cu garantie pe casa, adica se va pune ipoteca pe casa. Pentru a pune ipoteca, banca are nevoie si de semnatura mamei mele, in calitatea sa de coproprietar.

Intrebarea este urmatoarea: tatal meu, fiind foarte imprevizibil, este posibil ca, dupa ce obtine banii de la banca, sa refuze sa-i dea mamei mele suma pe care au agreat-o. Pentru asta, mama mea doreste sa afle daca exista vreo posibilitate de a incheia un act notarial inainte ca ea sa semneze pe documentele de la banca (ca e de acord sa puna ipoteca), astfel incat sa se asigure ca tatal meu ii va da suma agreata, deocamdata doar verbal.
Planul este asa: mama mea isi da acordul pt ipoteca, tatal meu obtine creditul apoi si ii da mamei banii. Dar tatal meu, dupa ce obtine banii, neavand niciun act la mijloc, poate sa nu-i mai dea banii agreati, ci o suma mai mica.
Se poate incheia actul de vanzare-cumparare intre ei doi (cu clauza ca mama mea isi va primi banii in termen de.....) inainte de a pune casa sub ipoteca, iar daca termenul de primire a banilor nu se respecta, contractul sa devina nul?

Sper ca am expus explicit situatia.
Astept un raspuns.

Multumesc frumos.
Răspuns la discuția partaj dupa divort
Multumesc pentru rasspuns.
O zi buna!
Răspuns la discuția partaj dupa divort
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Inca 2 intrebari:
- nu este nevoie si de acordul mamei mele pentru ca acea femeie sa vina in apt lor, prin calitatea de coproprietar pe care o are? Mentionez ca acea femeie a si fost trecuta la intretinere intr-o luna, la sesizarea administratiei, fapt care a dus la un schimb de replici, in scris, intre tatal meu si administratie....
- in cazul partajului, de ce se tine cont de contributiile fiecaruia? Totusi, au fost 25 de ani de casatorie, nu se considera 50% - 50%? Adica, spre exemplu, daca o femeie a fost casnica, a avut grija de copii si de gospodarie - in cazul unui divort poate sa se aleaga cu nimic, pt ca nu a contribuit cu bani?! Mi se pare uluitor...

Multumesc!
Răspuns la discuția partaj dupa divort
Multumesc frumos pentru raspuns.

Referitor la celelalte intrebari, as putea sa primesc un raspuns?

Multumesc inca o data.
Răspuns la discuția partaj dupa divort
briliant_desguise a scris:

Buna ziua,

Am o intrebare referitoare la cum sa procedeze mama mea, care a divortat de tatal meu dupa 25 de ani de casnicie.
O mica istorie: casnicia a fost nefericita de la bun inceput, insa fiind un copil minor la mijloc, au decis sa continue, de dragul meu. Divortul s-a produs in martie 2008, fara partaj facut. In momentul de fata, mama mea locuieste la mine (intre timp, eu mi-am cumparat un apt), iar tatal meu sta in apartamentul lor (proprietate comuna). Mama mea a facut compromisul de a veni sa locuiasca cu mine deoarece, chiar si dupa divort, traiul cu tatal meu era insuportabil (batai, injurii, chemat politie de catre mama mea), lasand-ul pe el sa locuiasca acolo pana se vor gandi si vor gasi o solutie sa rezolve si problema cu apt, fara partaj. Din pacate, tatal meu o ameninta acum ca i-a facut reclamatie la politie pt furt de bani din apt (mentionez ca, desi mama mea sta cu mine, a participat la plata impozitelor, mai putin la intretinere, are cheie si se mai duce din cand in cand pe acolo, iar tatal meu are deja o iubita care vine si sta constant in apt lor). De asemenea, tatal meu sustine ca mama mea, prin faptul ca a plecat de acolo, nu mai are niciun drept asupra apartamentului (desi sunt coproprietari).

Intrebari:
- daca mama mea intenteaza actiune de divort, cine suporta cheltuielile de judecata?
- este adevarat ca mama mea nu mai are niciun drept acolo, chiar daca fizic nu mai sta acolo, insa pe buletin are acea adresa, deci acela este domiciliul ei stabil?
- avand in vedere ca actuala iubita a tatalui meu sta aproape tot timpul la el, prin urmare si in bunul mamei mele, ii poate face reclamatie la politie pt faptul ca o persoana straina vine in casa, fara acordul ei? (martori pot fi vecini de bloc, inclusiv administratorul, care intr-o luna a si trecut-o pe acea doamna la intretinere, spre nemultumirea tatalui meu)
- in impartirea bunurilor, se tine cont de salariul avut de fiecare in timpul casniciei? Mentionez ca tatal meu a fost militar, a avut salariul mai mare decat mama mea, insa mama mea a lucrat si ea tot timpul, nu s-a intamplat sa nu aibe venit.

Multumesc frumos.




Ma iertati, revin asupra mesajului, la intrebarea "daca mama mea intenteaza actiune de divort, cine suporta cheltuielile de judecata?", ma refer la actiunea de partaj, nu de divort.

Multumesc.
Buna ziua,

Am o intrebare referitoare la cum sa procedeze mama mea, care a divortat de tatal meu dupa 25 de ani de casnicie.
O mica istorie: casnicia a fost nefericita de la bun inceput, insa fiind un copil minor la mijloc, au decis sa continue, de dragul meu. Divortul s-a produs in martie 2008, fara partaj facut. In momentul de fata, mama mea locuieste la mine (intre timp, eu mi-am cumparat un apt), iar tatal meu sta in apartamentul lor (proprietate comuna). Mama mea a facut compromisul de a veni sa locuiasca cu mine deoarece, chiar si dupa divort, traiul cu tatal meu era insuportabil (batai, injurii, chemat politie de catre mama mea), lasand-ul pe el sa locuiasca acolo pana se vor gandi si vor gasi o solutie sa rezolve si problema cu apt, fara partaj. Din pacate, tatal meu o ameninta acum ca i-a facut reclamatie la politie pt furt de bani din apt (mentionez ca, desi mama mea sta cu mine, a participat la plata impozitelor, mai putin la intretinere, are cheie si se mai duce din cand in cand pe acolo, iar tatal meu are deja o iubita care vine si sta constant in apt lor). De asemenea, tatal meu sustine ca mama mea, prin faptul ca a plecat de acolo, nu mai are niciun drept asupra apartamentului (desi sunt coproprietari).

Intrebari:
- daca mama mea intenteaza actiune de divort, cine suporta cheltuielile de judecata?
- este adevarat ca mama mea nu mai are niciun drept acolo, chiar daca fizic nu mai sta acolo, insa pe buletin are acea adresa, deci acela este domiciliul ei stabil?
- avand in vedere ca actuala iubita a tatalui meu sta aproape tot timpul la el, prin urmare si in bunul mamei mele, ii poate face reclamatie la politie pt faptul ca o persoana straina vine in casa, fara acordul ei? (martori pot fi vecini de bloc, inclusiv administratorul, care intr-o luna a si trecut-o pe acea doamna la intretinere, spre nemultumirea tatalui meu)
- in impartirea bunurilor, se tine cont de salariul avut de fiecare in timpul casniciei? Mentionez ca tatal meu a fost militar, a avut salariul mai mare decat mama mea, insa mama mea a lucrat si ea tot timpul, nu s-a intamplat sa nu aibe venit.

Multumesc frumos.