avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate vlad111

Activitate vlad111

Salut !

As vrea sa imi reclam proprietarul apartamentului in care stau in chirie pentru ca inchiriaza apartamentul fara forme legale.
Cunoaste cineva procedura de urmat ?
Stiu ca nu este un lucru frumos ceea ce fac , dar nu e frumos nici din partea lor sa imi spuna in fata ca nu imi vor returna banii pentru garantie,si sa incerce sa gaseasca tot felul de motive pentru asta.(De ex : au fost penalitati pentru ca nu am platit facturile la timp - e un motiv atat de stupid #-o pentru ca penalitatile alea tot eu le-am platit atunci cand am platit facturile )


Legea cam asta spune :

Art. 32 - (1) Constatarea şi aplicarea sancţiunilor contravenţionale prevăzute la art. 31 se fac de către persoane cu atribuţii de control din cadrul:

a) Ministerului Economiei şi Finanţelor, pentru cele prevăzute la art. 31 (1) lit.a;

b) consiliilor locale, respectiv ale sectoarelor municipuiului Bucureşti, pentru cele prevăzute la art. 31 (1) lit.b şi c);
Răspuns la discuția Sfaturi inainte de o inchiriere
Restante nu sunt , deoarece sunt primul care va locui acolo.
Cheile le primesc .
Apartamentul este gol - inventarul iese din discutie .
Copie dupa actul de identitate al proprietarului - am .
Pretul contractului - se renegociaza odata la 12 luni , asa e mentionat in contract .
Procura mi s-a spus ca o voi primi , odata ce proprietarul (care nu are biroul in localitate) va ajunge la biroul sau . Contractul a fost semnat de catre acesta(proprietarul de pe contract) doar ca persoana care trebuia sa se ocupe de inchiriere in locul meu tot dadea inapoi pentru ca vroia sa fie totul in regula si mi se pare logic ca dupa ce s-au intanlit de vreo ~3-4 ori si nu au semnat nimic , sa nu mai fie chiar atat de receptivi . Bine , tot o sa cer procura aia pana o primesc .
A fost intitiativa proprietarului sa inregistreze contractul la circa financiara .
A fost de acord sa mentioneze pe contract ca am achitat cele 2 luni la jumatate din pretul chiriei inainte de data inceperii contractului .
A spus ca ma pot muta de pe acum , chiar daca am platit lunile astea cu 1/2 din chirie si nu ar fi trebuit sa locuiesc acolo .
Despre vanzare , nu stiu ce sa spun . Mi s-a spus ca nu este in plan sa vanda apartamentul ( toate apartamentele din acea cladire au aceeasi proprietar )
In speta , nu imi fac griji pentru mai tarziu , ci pentru ce o sa se intample la data 1 Octombrie , cand o sa ma mut acolo .
.
E posibil sa ma trezesc cu vreo surpriza?
Poate fi dusa o escrocherie la un nivel asa de inalt? Totusi , am vazut ca doamna care imi inchiriaza are birou acolo , imi da cheile , am primit copia de buletin a proprietarului , o copie dupa actul de vanzare-cumparare al imobilului ( care am inteles ca de regula nu se prezinta chiriasului ) .


edit : Am urmarit documente ale primariei disponibile pe internet , si proprietarul trecut acolo este cel de pe contract . De asemenea , firmele acestuia au toate 3 sediul social in cladirea respectiva ( au spatiu si ptr birouri ) . E posibil ca acesta sa aiba "afacerile" lui , nu ma intereseaza aspectul asta , ma intereseaza doar sa pot locui acolo in pace #-o
Buna ziua !
Ce sfaturi ar fi bune de urmat inainte de inchirierea unui apartament?
S-au intamplat mai multe lucruri care imi trezesc suspiciuni . Am sa enumar aici toate faptele.
La inceput , am negociat cu o intermediara ( e o cladire cu putine apartamente , dansa si sotul ei aveau birou acolo,probabil se ocupau de colectarea chiriei&samd, )
Ne-au dus sa vedem apartamentul , a fost totul ok .
A cerut 1 luna garantie + 1 avans . Am oferit din proprie initiativa mai mult , respectiv 3+1 , urmand ca dansa sa mobileze partial (de stricta necesitate) apartamentul in schimbul acestui avans mai mare . Persoana respectiva a fost de acord , iar aceasta mentiune a ramas valabila in continuare .
Problema este ca dansa nu este proprietarul imobilului , si aceasta dorea sa isi puna semnatura pe contractul de inchiriere , am spus NU si a spus ca va merge in localitatea unde se afla proprietarul pentru a semna contractul . De fapt , imobilul se afla in proprietatea sotiei celui care este trecut pe actele cladirii ( cam ambiguu ) - Daca se ofera cineva sa ma ajute - ii pot trimite aceste documente sa le vada . De asemenea , am primit si o copie de buletin a proprietarului trecut pe contractul de inchiriere .
Stabilisem cu respectiva intermediara ca apartamentul sa fie inchiriat de pe 1 octombrie, iar in perioada urmatoare ( anul urmator - sa nu platesc lunile Septembrie si August deoarece nu voi locui acolo) - bineinteles , proprietarul nu a fost de acord ( nici eu ca proprietar nu as fi fost de acord , eu doar am incercat sa negociez si dansa a acceptat ) Dar in schimb a accepat sa platesc doar jumatate din chirie pe acele luni . OK din partea mea
Chiar daca stabilisem ca va incepe de pe 1 octombrie ( iar , eu nu as inchiria un apartament peste 2 luni ) , mi s-a solicitat acum sa platesc si aceste 2 luni , la jumatate , cum stabilisem .

Se poate sa fie vreo escrocherie la mijloc ?
Completare : intre timp am inteles ca proprietara (sotia celui care este trecut pe contractul de inchiriere,si in actul de vanzare cumparare al imobilului este decedata )
Cel trecut pe contractul de inchiriere are domiciliul pe adresa respectiva ( este trecuta doar str si nr(de fapt doua numere , gen 1-3 ) , nu si ap )