avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Activitate tovyis

Activitate tovyis

Buna ziua,
In urma unui raport de inspectie finala ANAF "ma obliga" sa am venituri la firma care urmeaza sa proceseze o materie prima care poate fi achizitionata doar in lunile Iulie, august 2018 ,Mai mult de atat pentru sustinerea operatiuni de functionare avem nevoie de un cash flow necesar suportarii cheltuielilor cu materia prima ,energia electrica angajatii..... iar banii aferenti prin rambursare ar fi mai mult decat necesari....
Discuție fonduri PNDL
care este procentul maxim ce poate fi alocat la consultanta ptr masura PNDL 2017,exista comentarii ca doar 1% din valoarea proiectului iar altii ca intre 1% -10%....
Discuție contract PPP
as dorii un draft de contract PPP(parteneriat public privat)
am reziliat un contract inainte de termen cu Romtelecom datorita faptului ca s-a incheiat activitatea firmei mai mult de atat firma a fost si suspendata apoi . Acum firma Romtelecom incearca sa obtine anumite sume pentru reziliere inainte de termen , ce pot face??
poate cineva sa-mi comunice daca mai exista in acest moment vreun program operational pentru dezvoltare IMM-uri pana la finele anului 2014 in mediul rural si anume mai exact pentru "retehnologizare ,modernizare .....
din pacate a fost solicitat acest lucru in timpul adjudecarii, la verificare dosarelor de achzitii lucrari
Pt detalii suplimentare ma ref la masura 121 PNDR,surprinderea a aparut la cel care a castigat si a fost impusa conditia de a avea punct de lucru in Romania
din cate stiu eu nici in Ghid nu este aceasta mentiune expresa facuta si inca odata cred ca este lasata la latitudinea unor angajati si la forma lor de interpretare
finantatorul nu a impus asemenea conditii ,ci in acest moment conditia este impusa de verificatorii de fonduri EU...din ce cauza??? conform carei legi? firma castigatoare solicita ca acum dupa declararea ei ca si castigatoare sa faca aceasta dovada prin inscrierea la ONRC sub o forma legala(punct de lucru,filiala,etc)
multumesc pt raspuns.
nu stiu si nu cred ca aceasta autoritate poate da un raspuns in numele fondurilor europene.
dupa cum se vede pe site se ocupa doar de achizitii publicegen SEAP