avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate George Nicolici

Activitate George Nicolici

Va multumesc pentru raspuns. Sincer, nu inteleg cum se poate intampla asa ceva. Practic, am pierdut 100$, iar acum am si dosar penal.
Buna ziua,
In urma cu 4 ani am cumparat 1800$ de la o banca si 200$ de la o casa de schimb, bani care imi trebuiau pentru concediu. La intoarcere, pentru ca ramasesem cu 500$, m-am dus la banca sa-i depun. Cei de la banca au constatat ca o bancnota de 100$ era falsa. Mi s-a intocmit proces verbal si mi-a fost oprita bancnota. Zilele trecute, insa, am primit citatie de la politie in calitate de suspect pentru punere in circulatie de bancnota falsa. Din fericire, am pastrat chitantele atat de la casa de schimb cat si de la banca. Nu stiu insa cat imi vor fi de folos cand ma voi prezenta la politie. Ce credeti ca ar trebui sa fac in aceasta problema?
Răspuns la discuția Achizitie/Donatie teren
Da, exact asta doream sa spun. Eu pot dovedi gradul de rudenie prin documentul care atesteaza infierea. Multumesc.
Buna ziua,

Pentru a va expune problema mea trebuie sa ma intorc putin in timp. Asadar, in anul 1981, cand aveam patru ani, am fost infiiat cu drepturi depline de catre bunicii din partea mamei, ca urmare mi s-a schimbat si numele de familie. In prezent, tatal meu natural doreste sa-mi doneze un teren intravilan. In conscinta, m-am interesat care ar fi costurile pentru ca acest teren sa intre in proprietatea mea. Tatal meu sustine ca un anumit notar i-a spus ca daca pot dovedi ca am fost infiat si ca el este tatal meu natural atunci taxele vor fi mult mai mici. Personal, m-am mai interesat la mai multi notari si toti mi-au spus ca asa ceva nu exista mai ales ca am fost infiat cu drepturi depline. Din cate cunoasteti dvs. are vreo relevanta faptul ca sunt totusi fiul tatalui meu, chiar daca am fost infiat in trecut? Multumesc foarte mult.
Răspuns la discuția Revocare renuntare la succesiune
Ok, am inteles. Va multumesc tuturor pentru informatiile pe care mi le-ati acordat.

O zi buna,
George Nicolici
Răspuns la discuția Revocare renuntare la succesiune
Nu am intocmit nici un certificat de mostenitor de pe urma tatalui. Nu imi este clar ce insemana sa accepte mostenirea. Trebuie sa exista un act?
Răspuns la discuția Revocare renuntare la succesiune
Este foarte posibil sa ma fi exprimat gresit, dat fiind faptul ca nu am nici un fel de pregatire in acest domeniu. In septembrie se vor implini cele 6 luni de la decesul tatalui meu. In anul 2000 a decedat mama mea. In urma cu o saptamana am fost la notar impreuna cu fratele meu, celalat mostenitor, si am dat aceasta declaratie de renuntare la succesiune. Problema este ca, asa cum rezulta din Certificatul de mostenire incheiat dupa decesul mamei, toate bunurile au fost impartite atunci, desi, din cate am inteles, acest lucru este imposibil dat fiind faptul ca tatal meu traia inca. Cel mult, se putea imparti 1/2 din bunurile mobile sau imobile.
Imi cer scuze daca ma exprim alambicat, dar, cum v-am spus, nu stapanesc mai deloc limbajul juridic.
Răspuns la discuția Revocare renuntare la succesiune
In primul rand, va multumesc pentru raspunsul prompt. In al doilea rand, precizez ca nu s-au indeplinit cele 6 luni de la deces. La momentul semnarii renuntarii la succesiune am fost indus in eroare de celalat mostenitor si de catre notar cu privire la bunurile care urmau sa fie impartite, lucru pe care il pot proba cu acte.
Buna ziua,

In urma cu o saptamana am fost de acord sa semnez o declaratie prin care renuntam la o succesiune care urmeaza sa fie deschisa la sfarsitul lunii septembrie. Pot revoca aceasta renuntare? Daca da, imi puteti spune cum?
Cu deosebita stima,
George Nicolici