avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate Pop Lenuta

Activitate Pop Lenuta

se depuner cerere de corectare
-balanta de verificare incepand din luna din care cereti corectarea precum si
-jurnalele de cumparari din perioada respectiva
-jurnalele de vanzari
- copie xerox dupa deconturile depuse
-deconturile noi intocmit corect.
multumesc mult. o zi buna va doresc.
am achizitii intracomunitare ,dar furnizorul a inscris pe factura codul de tva pe jumatate. Am cerut sa emita factura cu codul corect dar nu am primit factura. Eu trebuie sa depun D 390 . Ce fac? Va rog.
eu cand am depus cererea de corectare nu am spus nimic, nici ca am omis factura nici altceva, decat am depus cererea cu balanta jurnalul de tva cu decontul corectat si copie xerox dupa decontul depus initial.
Tocmai asta nu am inteles eu "preluarea eronata din jurnalele de tva " ce inseamna atunci? din balanta de verificare se putea observa ca decontul corectat corespunde cu balanta, si cu jurnalul. EU CAND AM DEPUS DECONTUL INITIAL NU AM DEPUS SI BALANTA .
MULTUMESC MULT. ma gandesc ca nu vor sa corecteze deoarece in urma corectarii aveam un tva de recuperat, si cu criza asta nu vor., de aceea am vrut sa mi se explice ce inseamna "preluarea eronata din jurnale"
multumesc f mult.
am crezut ca exista o posibilitate de corectare, deoarece tva -ul trebuie sa-l achit in acest caz, am primit si somatie. multumesc.
va rog sa mi raspundeti la corectarea erorilor materiale
conform OMF 179/2007 corectarea erorilor materiale din decontul de tva, persoana impozabila poate solicita corectarea decontului de taxa. - preluarea eronata a sumelor din jurnale-( spuneti-mi ce se intelege prin preluarea eronata a sumelor din jurnale.) am depus pe data de 20.07 decontul, cu tva de plata . Am observat dupa aceea ca am omis o factura de cumparari si rezulta in final un tva de rambursat. am solicitat corectarea decontului de tva si cu adresa depusa in 23.07, si am primit raspuns ca : nu putem da curs solicitarii dvs, deoarece nu se incadreaza in tipul de erori materiale din deconturile de tva pct.2 aprobate de omef 179/2007.