avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Activitate sfat

Activitate sfat

multumesc pt raspuns.
serviciul specializat al primariei, mi-a spus ca nu are astfel de competente, mai mult decat sa dea amenda nu are ce sa faca, si situatia asta are rezolvare in instanta.
se poate face si o convocare a adunarii generale a locatarilor pe baza de semnaturi si astfel sa fie inlocuit sau desemnat un alt presedinte, alt comitet executiv.dar cine e interesat?
comitetul executiv e format din sefii de scara care sunt scutiti de la plata intretinerii, iar ei semneaza ce le pune presedinta sub nas. sunt convinsa ca la cat e de meticuloasa are convocari ale ad. gen semnate de sefi de scara, care de fapt nu a avut loc niciodata.(asta e doar o supozitie). Ea e si presedinte, administratior si casier, si am inteles ca are contract cu o firma de contabilitate pt calcul.comisia de cenzori nu exista.cei de la primarie nu cred ca ii intereseaza f. mult. eu l-am explicat ca asoc este de locatari si nu proprietari(trebuia transf. pana in 2005),ca nu tine registru de casa, ca are fisele tinute in creion, ca nu exista comisie de cenzori, ca detine toate functiile, si ce au facut??? i-au dat o amenda iar eu am ramas dupa 2 ani de asteptari la fel.tot ea in acest timp mi-a facut sesizari la primarie ca nu vreau sa platesc, ca am posibilitati, ca sotul are firma si altele.
daca m-ai dureaza si in instanta 2 ani?
si daca nu am nici un castig de cauza?
buna seara,
stiu ca sunt multe subiecte de genul asta, dar va rog sa ma ajutati, pentru ca asa cum spuneam mai sus, in iunie 2008 m-am trezit cu penalitati calculate din 2001-2006 in jur de 680 ron, neafisate nicaieri.cand m-am dus sa imi platesc intretinerea in val de 1090 ron , presedinta care este si administrator si contabil si este doar un cenzor, m-a anunata ca din suma aia djumatate merg la penalitati pentru ca am de plata. logic , am intrebat ca de unde au aparut pentru ca pe lista afisat nu e decat suma cu cheltuieli de intretinere. Mi-a fluturat niste hartii fara sa mi le arate ca acolo sunt calculate de niste experti contabili care stiu ce fac. I-am spus ca deoarece nu stiam de ele platesc intretinerea, sa imi puna lqa dispozitie fisa mea sa vad daca sunt corecte si ca le voi plati. A spus ca dupa ce le platesc imi va pune la dispozitie sa fac verificarea,ca ele sunt corecte. Am facut o plangere la Biroul de relatii cu asociatiile de proprietari la care am am primit raspuns abia in 12 nov 2008, si prin care ma anuntau ca au facut calculul penalizarilor pana in aug 2008 in val de 180 ron. Intre timp, dupa ce a trecut 30 zile timp in care ar fi trebuit sa primesc un raspuns de la primarie eu am fost la asociatie in luna august iar d-na care nu stiu ce functii indeplineste pt ca e de toate, mi-a taiat 2 chitante din care 1 la penalit in val de 480 ron (eu spunandu-i ca sunt de acord sa dau la penalizari 100).
cand am primit raspunsul de la primarie m-am dus la asociatie cu banii sa platesc tot ce aveam din care scazusem diferenta de la penalizari pe care trebuia sa ii treaca la intretinere.mi-a spuc ca ii trebuie chitanta ca sa o anuleze (in nov. din august??????????),si imi taie alta chitanta.i-am spus ca ii dau chitanta dar ca imi fac o copie ca sa pot dovedi ca am platit in augustsi ca m-ai bine ar face un proces verbal de reglare a sumelor. cand m-am dus cu chitanta nu amai vrut sa faca nici un fel de operatiune pentru ca intre timp mi-a calculat si diferenta 2007-2008 si ca maa-i de plata vreo 600 ron la penalizari. Dupa alte plangeri la primarie , cu raspunsuri cqa sa imi refaca calculele a amendat-o pana la urma cu 2000 lei, nu vrea in ruptul capului sa refaca calculele, zicand ca am relatii (pile) la primarie si am fost favorizata.eu stiu ca am dreptul sa imi calculez orice suma de plata, si daca consider ca nu e corecta sa o contest, dar nu vrea sa imi puna la dispozitie nimic, pt ca dansa face ce vrea. M-ai stiu de asemenea caasociatia este condusa de ad. gen a asociatilor, ca orice hotarare este adusa la cunostinta lor dar nu imi aduc aminte ca din 2005 de cand a venit dansa sa fi avut loc vreodata. cel putin stiu ca trebuie sa se afiseze la loc vizibil , ca daca nu se aduna jumatate din asociati se maui convoaca o data si hotarasc doar cei prezenti.m-ia mai spus ca sa nu ma plang
ca am de unde sa platesc ca nu sunt muritoare de foame.
de unde este ea in masura sa faca astfel de constatari.
as vrea sa stiu ce sanse de castig am in instanta (pentru ca altfel nu vad rezolvarea ),ce costuri implica si cat timp.
Sper sa aveti rabdare si va multumesc anticipat.

ideea e ca in cererea de amanare la plata pentru 31 august, specificau ca datorita faptului ca au de incasat sume foarte mari de la bugetul de stat sunt in imposibilitate de plata pana la acea data.
oricum multumesc pt incurajari
multumesc mult celor care mi-au raspuns.
deci indiferent ce fel de instrument de plata aveam fie cec,fie BO avalizat situatia era aceeasi?
era mai bine daca ii introduceam la plata fila cec scadenta in 30 iulie si se intorcea cu refuz?
astazi am aflat ca a deschis procedura de faliment, dar eu fiind angajat sunt acuzat ca trebuia avalizat obligatoriu
am avut cec scadent pe 30 07.2009, dar a facut o cerere de amanare pt.31 08.2009 si cecul a fost inlocuit cu bo neavalizat,
dupa
ce se poate intampla daca am un bilet la ordin semnat dar nu avalizat, iar societatea emitenta a intrat in faliment?
nu are nici o valoare?
era mai bine daca aveam un cec?
multumesc astept raspuns