Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... bilete la ordin care nu sunt avalizate
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

bilete la ordin care nu sunt avalizate

ce se poate intampla daca am un bilet la ordin semnat dar nu avalizat, iar societatea emitenta a intrat in faliment?
nu are nici o valoare?
era mai bine daca aveam un cec?
multumesc astept raspuns
Cand a intrat in faliment societatea? Inainte sau dupa emiterea biletului la ordin? daca a intrat in faliment inainte de emiterea biletului la ordin fapta este inselaciune conform art.215 Cod Penal.B-)
dupa
am avut cec scadent pe 30 07.2009, dar a facut o cerere de amanare pt.31 08.2009 si cecul a fost inlocuit cu bo neavalizat,
Atunci trebuie sa luati legatura cu lichidatorul in cazul in care a fost numit unul de catre instanta si sa va inscrieti la masa credala!B-)
Buna seara.
Daca deja este deschisa procedura insolventei (faliment) nu mai conteaza asa mult ca nu este avalizat -daca nu era in insolventa si BO era avalizat va puteati indrepta impotriva bunurilor proprii ale celui ce a avalizat acest instrument de plata - trebuie sa va inscrieti la masa credala ,dar cel mai bine ,dar repede lua-ti legatura cu lichidatorul judiciar desemnat de instanta . Si daca aveati CEC aceeasi procedura urmati.

Alexandra.