avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Termen limita ptr inscriere la masa credala. ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Termen limita ptr inscriere la masa credala. Lichidator.

Buna ziua , am mai rasfoit intre timp forumul si am tot mai multe nedumeriri.
In primul rand cu cate BO, (daca am 5 dar nu sunt scadente toate) ma inscriu la masa credala ? Daca e doar primul BO luat in considerare (a si fost investit ) atunci ce fac cu restul biletelor , pentru ca suma e destul de mare.
Exista un termen de inscriere la masa credala ?
Daca lichidatorul nu ia legatura cu mine , atunci cum si cand pot sa ma inscriu la masa credala ?
As vrea sa fac singur acest demers,dar nu vreau sa gresesc si daca m-ati ajuta va multumesc anticipat.
Cu respect ,
N Cristi
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 06:06, 7 Iulie 2010
In plus fata de ceea ce v-am spus pana acum:
- cererea de inscriere la masa credala se depune la dosarul de faliment ca urmare a notificarii pe care o primiti de la lichidator;
- notificarea se poate transmite prin posta sau e posibil ca aceasta notificare sa se fi facut numai prin Buletinul Procedurilor de Insolventa;
- termenul limita de depunere a declaratiilor de creanta trebuie aflat din notificare sau din dosar;
- nedepunerea declaratiei in termen atrage decaderea din dreptul de a mai fi inscris la masa credala;

Lichidator ,
Anca C
Multumesc ,stimata doamna Anca. Puteti sa-mi spuneti si daca ma inscriu la masa credala cu toate BO(pentru ca am mai multe , dar numai 1 singur a fost investit , restul nefiind scadente).
V-am dat mai multe detalii pe " mesaj privat"
"L-ati gasit?"( mesajul):D
Ultima modificare: Marți, 6 Iulie 2010
ContSters137562, utilizator
Va inscrieti cu totalul creantelor pe care le aveti de incasat de la debitorul aflat in insolventa
La cerere atasati copii dupa actele care atesta creanta : contracte, facturi , BO etc
Nu are importanta daca BO nu sunt inca scadente

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma intrata in insolventa advsys advsys buna ziua Acum cateva zile am primit o notificare cu privire la o firma care a intrat in insolventa, problema este urmatoarea: Noi la societatea care a ... (vezi toată discuția)
Recuperare creante de la o societate radiata georgelgica georgelgica Am doua BO emise de o societate comerciala care a depus cerere de radiere in urma cu 1 luna de zile. Scadenta celor doua BO e peste 2 saptamani. Care e ... (vezi toată discuția)
Ajutati-ma ,va rog . discover discover Buna ziua , am sa incerc sa fiu cat mai obiectiv. Am de recuperat o creanta( am BO de la debitoare) de la o firma care tocmai si-a deschis : ... (vezi toată discuția)