avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1792 soluții astăzi
Forum Activitate nicfrasineanu

Activitate nicfrasineanu

Răspuns la discuția concediu pentru crestere copil
freeelis a scris:

Beneficiati de indemnizatia de CIC numai daca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, ati realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal.


Imi cer scuze ca va cer lamuriri suplimentare. Sunt profesor titular, anul trecut am avut aproape 11 luni concediu fara plata (din octombrie trecut pana in august anul acesta!), iar de la 1 septembrie am revenit pe post. Mi-e teama ca voi ramane insarcinata si inteleg ca trebuie sa am un an lucrat... Pot totusi sa-mi platesc CAS-ul si impozitul sa-mi mearga vechimea, chiar daca nu am lucrat? As vrea sa rezolv problema asta dar nu stiu cu cine sa vorbesc. Daca pot plati din urma, ma puteti indruma unde si ce? Va rog mult sa-mi raspundeti!!! Multumesc din toata inima!
Multumesc! Ce bine a prins lamurirea dvs!
Sunt cadru didactic titular. Anul acesta scolar, 2008-2009, am beneficiat de concediu fara plata (dupa 7 ani de vechime la aceeasi unitate). Nu gasesc in Statutul cadrului didactic si unde am mai cautat daca voi mai putea primi indemnizatie de maternitate sau de crestere a copilului in aceste conditii. Auzisem ca in cazul meu, neplatind la stat nimic in anul in curs, s-ar putea sa nu primesc. Este adevarat? Am de gand sa-mi mai iau un an de concediu fara plata, pentru completarea studiilor post-universitare. Ce ma sfatuiti, ca sa pot beneficia de aceste indemnizatii?