avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1091 soluții astăzi
Forum Activitate baxig

Activitate baxig

multumesc pentru ajutor!
si ce trebuie sa fac?
o cerere de incetare a suspendarii si inceperea detasarii?
pot sa invoc o lege/articol?(avand in vedere ca directoarea sustine ca legea nu ii permite sa faca nimic in timpul suspendarii contractului)
Contractul a fost suspendat la cererea mea
in urma unei adrese a institutiei unde lucreaza sotul
suspendarea a facuta facuta pentru al insoti in misiune pe o perioada de 13 luni
Acum institutia a solicitat detasarea mea pe perioada misiunii
iar directoarea PR imi spune ca nu pot sa fac nimic atata timp cat em contractul suspendat

In momentul asta am contractul de munca suspendat pe 13 luni, la cererea mea.
Vreau sa fiu detasat la o alta institutie dar directoarea de la PR imi spune ca nu se poate face detasarea pana nu trece perioada suspendarii contractului de munca.
1.Exista solutie pentru situatia mea?
2.Poate firma respectiva (privat) sa imi refuze detasarea catre o institutie (stat)?
3.Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez?
multumesc anticipat
Răspuns la discuția Vor sa plec dupa CIC
OK, m-am linistit.
Va multumesc mult pentru ajutor si daca mai am nelamuri revin :).
Răspuns la discuția Vor sa plec dupa CIC
Si daca nu vor sa desfiinteze postul altfel ma pot da afara? Avand in vedere ca eu nu vreau sa plec si sa presupunem ca nici nu raman insarcinata?
Răspuns la discuția Vor sa plec dupa CIC
Daca stiam ca si CIC 1 se considera perioada asimilata ne punem de mult pe treaba B-).
Oricum mi-ati inseninat seara :).

Si trag urmatoarele concluzii:
1. Pot ramane insarcinata cand vreau, banii de la stat ii iau.
2. Stau in concediul medical, pentru mine si pentru copil, cat imi este permis de lege.
3. Cand ma intorc din CM daca eu nu vreau sa intru in somaj si nu vreau sa-mi dau nici demisia, atunci singura lor solutie este sa desfiinteze postul pe care sunt angajata cu art 65 codul muncii.
4. Trebuie sa-mi fac cerere pentru prima de nastere.Aici exista o lege, pentru ca sunt sigura ca vor spune, cum au spus si la inceput, dar atunci le-am cerut doar oral, ca nu exista asa ceva.

Va multumesc pentru timpul acordat, dar cred ca faceam noapte alba de nervi.

Răspuns la discuția Vor sa plec dupa CIC
Problema mea principala nu era serviciul, ci simplul fapt ca mai vrem un copil si nu stiam in ce conditii pot beneficia de acea indemnizatie.
Inteleg din raspunsurile dumneavoastra ca pot ramane linisitia insarcinata chiar daca am avut medical si chiar daca intru in somaj voi beneficia de acea indemnizatie.
Faptul ca am fost in CIC inainte de astea nu ma afecteaza in nici un fel? Sunt putin confuza :">.CIC-ul terminandu-se in data de 16 iulie.

Pentru acea prima de nastere care ar trebui sa mi-o dea firma, pentru nasterea copilului, banuiesc ca trebuie sa mor cu ei de gat?!?!Sunt tare curioasa cum vor reactiona.
Si fapul ca din 2003 nu am mai semnat nici un fluturas?!?!Pot face ceva in privinta asta?

Daca tot e sa plec de la ei, macar sa las niste urme :D.
Răspuns la discuția Vor sa plec dupa CIC
Multumesc pentru raspunsul promt :).

3. Ma gandeam in cazul in care as ramane insarcinata in perioada in care inca mai sunt angajata la ei, chiar daca sunt in medical tot angajata lor sunt.Stiu ca trebuie sa ai 12 lucrate ca sa-ti poti lua banii de la stat pentru cei 2 ani cat stai cu copilu.Iar daca eu raman insarcinata ce se intampla? Ma pot da afara si asa?Mai beneficiez de acei bani de la stat, chiar daca am fost in CIC 2 ani si restul in medical?

Imi cer scuze, poate ca nu sunt prea coerenta acum dar tremur de nervi.Mi se pare nedrept ca lor li se pare o crima sa faci un copil.
Buna seara,
In data de 16 iulie baietelul meu a implinit 2 ani.Ar fi trebuit sa ma intorc la munca dar neavand cu cine sa-l las acasa, fiind prea mic pentru gradinita, neavand bani pentru bona, am hotarat sa intru in concediu medical.
Astazi am primit telefon de la jurista firma prin care ma anunta ca dupa ce mi se termina concediul medical, si ei imi propun sa stau cat pot in el, sa ma intorc la firma si sa fac cerere de intrare in somaj.
I-am spus ca nu vreau sa fac lucrul acesta si ca vreau sa ma intorc la munca.Raspunsul a fost sec: atunci iti vor desfiinta postul si nu vei mai putea beneficia nici de somaj.
Ce ma sfatuiti sa fac acum?!?!?


Acum va pun cateva intrebari:
1. Daca desfiinteaza postul, beneficiez de somaj (am lucrat la ei 10 ani)?
2. In timpul CIC-ului am terminat facultatea. ASE-ul, ma pot duce la ei cu diploma pentru marirea salariului, chiar daca ei vor sa restructureze postul (sunt incadrata cu 700 lei in cartea de munca)?
3. Daca in perioada asta ramana insarcinata, ce se intampla, primesc ceva de la stat?!?!? (asta este un gand care ma bate)
4. Dar daca raman insarcinata cat timp sunt in somaj?!?!

Va multumesc anticipat!