avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Activitate dianamariadamian

Activitate dianamariadamian

1.Care e varsta obligatorie de pensionare la femei?
2.Daca are 54 de ani poate fi disponibilizata?Eu una stiu ca cu cativa ani inainte de pensionare nu se poate concedia o persoana...
3.Mai poate iesi la pensie anticipat?E cea ma usoara solutie cre eu...

Va rog sa ma ajutati in rezolvarea aceste probleme!
Va multumesc din suflet!
Din cele relatate si eu cred ca au apelat la intimidare...si au sperat ca veti pleca cu "coada intre picioare"...dar eu va spun ca tb sa asteptai decizia de concediere impreuna cu motivati si abia apoi sa apelati la lege...desi cred ca aceasta este de partea d-voastra!
Ma bucur sa vad ca exista cat mai multe voci in acest domeniu care vor si reusesc sa se faca auzite!
Succes in continuare!=D>
Răspuns la discuția disponibilizare lider de sindicat
Tin sa-mi arat multumirea si respectul fata de d-l Tudor Valeriu,pentru faptul ca raspunde prompt si corect intrebarilor din domeniul sau!
Mii de multumiri ,inca o data!:thumbup:
Răspuns la discuția disponibilizare lider de sindicat
E adevarat ca eu mi-am luat foarte in serios mandatul si nu am hotarat nimic fara sa-mi consult colegii,cei care mi-au incredintat sarcina sa-i reprezint si care au crezut si cred in mine...dar ceilalti presedinti de filiala nu au respectat mereu mandatul...si intr-adevar fara a fi "sanctionati"!
E pacat ca nu avem sustinerea necesara pentru a putea lupta cu ilegalitaile facute in acest domeniu!
Eu va multumesc,din suflet ,pentru sfaturi si ma bucur sincer ca am descoperit acest site,este o sursa f buna de educare,bazat mai ales pe experienta d-voastra!
Totusi nu am inteles daca poate sau nu poate fi desfiintat postul unui lider de sindicat?In cazul meu cel de economist...
As vrea sa stiu doar pentru cultura mea generala si eventual pentru colegii mei care vor sa ramana...eu una ii multumesc lui D-zeu ca m-a ajutat si am gasit ceva mult,mult mai bun si mai satisfacator!

PS:Sa stii ca ar tb sa va simtiti mandri ca aveti rabdarea si posibilitatea sa-i ajutati si pe altii!Sa va dea d-zeu sanatate si intelepciune sa o faceti in continuare!Va doresc tuturor o saptamana usoara!
Răspuns la discuția disponibilizare lider de sindicat
da,dar daca :foottap:acordul e unilateral,din partea angajatorului?
Răspuns la discuția disponibilizare lider de sindicat
Da!Asta stiu...Dar se poate desfiinta postul?Cei din conducere incearca sa ma convinga sa accept un alt post care nu necesita studii superioare(ci doar medii) si in conditiile astea,spun ei ,salariul va fi corespunzator cu pregatirea pe care o necesita postul!Ceeea ce ma face sa ma indoiesc de legalitatea lucrurilor este faptul ca nici ei nu par prea convinsi ca sunt obligata sa accept ce imi ofera ei!:O;););)
Buna ziua tuturor!:D
Am o nelamurire fff mare!Sunt presedinte de sindicat la filiala mea,ocup postul de economist si se face reorganizare...care sunt conditiile in care poate fi restructurat postul meu?
Se poate desfiinta postul?Salariu se poate micsora?Daca da in ce conditii?:(
Va multumesc!