Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ce declaratii se depun pt o firma nou infiintata fara ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ce declaratii se depun pt o firma nou infiintata fara activitate?

Buna ziua!
Pe 23 martie 2010 mi-am deschis o societate, platitoare de TVA, fara angajati, unic administrator si asociat. Avand in vedere ca inca nu am avut nici o activitate, ce declaratii trebuiesc depuse la Finante pana pe 25 aprilie? Probabil tb sa platesc si impozitul forfetar pt cele cateva zile din primul trimestru, nu? Pana incep sa am activitate si sa angajez un contabil, as vrea sa ma ocup eu de asta. Astfel, va rog mult sa ma ajutati cu informatiile de mai sus.

Multumesc anticipat!
Deci ... revin la intrebarea pusa in 2010 daca infiintez o firma si nu am activitate 2 luni de la infiintare ce declaratii si documente se depun?
Depinde...
1. Daca raman valabile datele din intrebarea precedenta si este infiintata in noiembrie sau decembrie 2012:
- declaratiile 094, 300 si 394 - termen 25.01.2013
- declaratia 392 - termen 25.02.2013
- declaratia 101 - termen 25.03.2013
- trimestrial: declaratiile 100, 300 si 394.
2. Daca se aproba proiectul de modificare a Codului Fiscal, incepand cu 01.02.2013 firma va fi incadrata obligatoriu ca platitoare de impozit pe venit, caz in care va trebui sa depuneti pana la data de 25.03.2013 o declaratie 101 aferenta lunii ianuarie 2013.

Infiintez firma in februarie si incep activitatea in luna aprilie( timp in care caut spatiu si pregatesc dechiderea, fiind vorba de un magazin cu produse din carne ), si . in cazul acesta cum procedez cu depunerea declaratiilor?
Depuneti pana pe 25.04.2013 declaratiile trimestriale: 100, 300 si 394. Daca in periaoada scursa de la infiintare si pana la 31.03.2013, firma nu a avut activitate, declaratiile se depun pe zero.
OK.
MULTUMESC.