avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general receptia mostrelor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

receptia mostrelor

Buna tuturor.

Nu sunt din domeniu contabil
ci tin de gestiuni.

Am urmatoarele situatii:

A. Firma primeste in permanenta mostre de materii prime spre analizare, in vederea obtinerii unor comenzi viitoare. Rar cu factura cu valoare 0, In marea majoritate numai cu aviz, uneori nici macar atat (doar o adresa prin care este facuta oferta
si marfa insotita de certificatele de calitate).
Cantitatea variaza de la 10 g la 100 kg dar suma tuturor mostrelor nu depaseste 1 tona.

Departamentul Calitate analizeaza mostrele si in general nu prea ramane nimic in urma, de returnat. ( si ce ramane trimite la Protan )
Departamentul Cercetare Dezvoltare Produse , utilizeaza si el o parte din mostre in combinatie cu materii prime din stoc, ( aceste mostre raman o perioada mai lunga in stoc - 1 an ) obtinand produse pe care la randul nostru le trimitem clientilor ca mostre.

Intrebare:

Cum tin evidenta acestor produse cit mai simplu ( mostrele furnizorilor si mostrele noastre pentru clienti - produse finite ) astfel incat sa nu ma trezesc cu probleme.

M-ar ajuta o procedura sau ceva......

Cel mai recent răspuns: JolieCont , Contabil 16:21, 1 Aprilie 2010
In primul rand trebuie sa aveti document justificativ de intrare. Apoi le inregistrati pe analitice:
301.mostre
345.mostre

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Control de gestiune roxyca roxyca Control de gestiune -rezolvare O societate comercială doreşte să-şi fundamenteze bugetul pentru exerciţiul n. Se dau următoarele informaţii: - ... (vezi toată discuția)
Lamuriri monografie restaurant STEFAN ALINA STEFAN ALINA Buna ziua Am urmatoarea situatie: un restaurant vinde mancare s-au facut urm inregistrari: 345 = 711 4193 371 = 345 4193 607 = 371 4193 Am gasit aceste ... (vezi toată discuția)
Productia mona_genes mona_genes buna ziua. care sunt notele contabile atunci cand faci productie?incarc marfa in materii prime _ 301 ) , dar mai departe ? multumesc mult! (vezi toată discuția)