Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general receptia mostrelor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

receptia mostrelor

Buna tuturor.

Nu sunt din domeniu contabil
ci tin de gestiuni.

Am urmatoarele situatii:

A. Firma primeste in permanenta mostre de materii prime spre analizare, in vederea obtinerii unor comenzi viitoare. Rar cu factura cu valoare 0, In marea majoritate numai cu aviz, uneori nici macar atat (doar o adresa prin care este facuta oferta
si marfa insotita de certificatele de calitate).
Cantitatea variaza de la 10 g la 100 kg dar suma tuturor mostrelor nu depaseste 1 tona.

Departamentul Calitate analizeaza mostrele si in general nu prea ramane nimic in urma, de returnat. ( si ce ramane trimite la Protan )
Departamentul Cercetare Dezvoltare Produse , utilizeaza si el o parte din mostre in combinatie cu materii prime din stoc, ( aceste mostre raman o perioada mai lunga in stoc - 1 an ) obtinand produse pe care la randul nostru le trimitem clientilor ca mostre.

Intrebare:

Cum tin evidenta acestor produse cit mai simplu ( mostrele furnizorilor si mostrele noastre pentru clienti - produse finite ) astfel incat sa nu ma trezesc cu probleme.

M-ar ajuta o procedura sau ceva......

In primul rand trebuie sa aveti document justificativ de intrare. Apoi le inregistrati pe analitice:
301.mostre
345.mostre