avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract V-C apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract V-C apartament

Cum trebuie sa arate un contract perfect de vanzare cumparare a unui apartament in 2010?
Ce clauze trebuie sa existe, ce nu trebuie sa existe?
Pot avea incredere totala in notarul ales de vanzator?
La ce anume trebuie sa fim atenti atunci cand semnam un astfel de contract?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 10:03, 2 Aprilie 2010
Daca nu aveti incredere in notarul ales de vanzator, alegeti dvs. altul.
In privinta contractului perfect...si a celorlalte clauze...va trebui sa aveti un avocat pentru a avea o siguranta, cat de cat....pentru ca este posibil sa existe ceva in neregula care nici notarul nici avocatul si nici cei de la carta funciara sa nu vada.
Este chiar un caz prezentat pe acest site cu o astfel de problema.
Asa ca un raspuns complet nu puteti sa-l obtineti intrucat fiecare cauza are particularitatile sale.
In oric situatie va recomand sa fiti insotit de un avocat.
Succes!
Pentru a avea un contract netipizat aveti nevoie de avocat.
Avocatul poate redacta contractul in functie de interesele clientului.
Singura problema pe care ati putea sa o aveti ar fi aceea ca vanzatorul sa nu iasa din apartament la termenul stabilit.
Aveti doua caii:
1) Sa alegeti dvs. notarul;
2) sa il lasati pe cel ales deja dar sa va prezentati cu un avocat pentru ca acesta sa verifice contractul si actele care stau in spatele tranzactiei.
va costa mult mai putin decat un lititiu in instanta.
In cazul 1, care e avantajul? Ca notarul meu, al tau sau al altuia tot un tipizat te poune sa semnezi, or ideea e ca acel contract sa fie personalizat, pe seama situatiei reale de fapt etc.
Nu vad cu ce ajuta schimbarea notarului,sincer.
In cazul doi, daca un avocat verifica actul si il vede prost (insuficient motivat, clauze lipsa etc.) ce poate face?
Esenta unui conract bun e ca el sa fie redactat special pentru cazul caruia se aplica. Diferenta intre un model si altul e infima.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Foarte urgent !!!! va rog ajutatima cu un sfat!! ginamangra ginamangra Vreau sa cumpar un apartament cu banii cash dar intreaga suma o voi avea doar peste o luna asa ca m-am inteles cu vanzatorul apartamentului sa-i dau o parte ... (vezi toată discuția)
Cumpararea unui apartament de la un proprietar care are deja un precontract cu alta persoana! darkone darkone Buna seara, Ca de cele mai multe ori apelez la dumneavoastra cand ma aflu intr-o incurcatura, problema mea este urmatoarea.....de mai mult timp visam sa avem ... (vezi toată discuția)
Contract vânzare cumpărare apartament. vreau sa cumpăr un apartament iar in contractul de v/c notarul ... olij olij Vreau sa cumpăr un apartament iar in contractul de v/c notarul a trecut - fără sa ma întrebe si fără sa mi atragă atenția asupra acestui aspect - o ... (vezi toată discuția)