avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... solutie procuror intr-un dosar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

solutie procuror intr-un dosar

Buna ziua.
Am fost urmarit penal pentru punere in circulatie a unei masini cu numere rosii expirate. Miercuri am fost l postul de politie sa dau declaratia oficiala pentru dosar. Imi puteti in cat timp se pronunta procurorul? sau nu au un termen fix...


Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 03:17, 3 Aprilie 2010
Nu exista un termen fix,stabilit de lege,deci o astfel de lucrare,poate dura pana la un an ,datorita volumului mare de lucrari pe care il au procurorii de intocmit ,dar si fata de numarul mic de magistrati
Nu este legal prevazut termen de solutionare,acesta fiind conditionat de bagajul de cauze,complexitatea si urgentele acestora
am intalnit caz la parchet de un an jumatate si sicea ca sa saturat de atatea drumuri
Perioada de cercetare este conditionata de complexitatea cauzei,eventual de concluziile initiale ,care pot conduce inclusiv catre extinderea si completarea cercetarilor sub aspectul existentei si a altot fapte
pai dupa ce am dat aceea declaratie oficiala, comisarul mi-a spus ca va depune dosarul cu propunere de amenda administrativa.... am stat 9 luni....credetima ca nu prea mai am rabdare..

VA MULTUMESC PT AJUTOR =D>

Alte discuții în legătură

Circulatia pe drumurile publice cu un autovehicul care nu are drept de circulatie in romania, durata pana la solutionare Paul1995 Paul1995 de aproape 4 luni, am fost chemat o singura data la IPJ pentru o completare la declaratie, saptamana trecuta a ajuns dosarul la Parchet. Acum ce aflu? ca ... (vezi toată discuția)
Solutionare dosar parchet nero67 nero67 buna ziua,dupa 8 luni sunt la fel de nelamurit ca-n prima zi,primesc invariabil raspunsul ca dosarul meu e in lucru la procuror,am facut cerere de urgentare ... (vezi toată discuția)
Ancheta prelungita stefan_000 stefan_000 am un dosar, la udriste, pentru alcoolemie 1.05 in sange, cercetarea se afla in desfasurare de peste un an si 5 luni. Cum pot face sa urgentez finalizarea ... (vezi toată discuția)