avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... dizolvarea unei S.R.L.
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

dizolvarea unei S.R.L.

prin ce act este dizolvata o societate comerciala?
- incheierea judecatorului de pe langa Registrul Comertului
certificat de grefa sau
certificat de radiere ?
Cel mai recent răspuns: Marius Bote , Practician in insolventa 15:39, 5 Aprilie 2010
Dizolvarea are loc prin incheirea judecatorului-sindic şi radierea tot printr-o sentinta finala de radiere care are loc dupa lichidarea judiciara .
Sunt 2 lucruri diferite .
Cu stima.
Am o societate- SRL- fara datorii fata de bugetul statului sau terte persoane.
Actionari ai societatii sunt 2 pers. sot+sotie (fara pretentii ).
In patrimoniu avem un imobil si un auto .
Dorim sa inchidem societatea .
Va rugam sa ne ajutati cu pasii pe care trebuie sa-i intreprindem pentru inchiderea SC .
Multumesc frumos!
Buna ziua.
Daca nu aveti niciun fel de datorie de platit sau creanta de incasat si asociatii se inteleg amiabil cum impart patrimoniu ramas,mergeti la ORC -ul din judetul dvs.si cereti formulare pentru dizolvare fara lichidare,dupa care urmati pasii indicati de functionarii de acolo.
Cu stima.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Societate cu mentiune de dizolvare judiciara Catalin1313 Catalin1313 Buna ziua, Am o societate ce are mentionata pe RECOM o mentiune de dizolvare judiciara conform art. 237 din L 31/1990 din 2011 si aprobata de instanta. ... (vezi toată discuția)
Inchidere srl cu datorii miki72 miki72 Buna ziua, Sunt administrator la un SRL care inregistreaza datorii catre bugetul asigurarilor sociale si bugetul de stat. As dori inchid firma insa nu cred ... (vezi toată discuția)
Lichidare sc vidiva vidiva buna ziua, o sc a functionat din 1995 pana in 2004 . din 2004 nu s-a mai depus nici-o declaratie si nici bilant . in 2004 nu avea datorii la stat(am verificat ... (vezi toată discuția)