Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... dizolvarea unei S.R.L.
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

dizolvarea unei S.R.L.

prin ce act este dizolvata o societate comerciala?
- incheierea judecatorului de pe langa Registrul Comertului
certificat de grefa sau
certificat de radiere ?
Dizolvarea are loc prin incheirea judecatorului-sindic şi radierea tot printr-o sentinta finala de radiere care are loc dupa lichidarea judiciara .
Sunt 2 lucruri diferite .
Cu stima.
Am o societate- SRL- fara datorii fata de bugetul statului sau terte persoane.
Actionari ai societatii sunt 2 pers. sot+sotie (fara pretentii ).
In patrimoniu avem un imobil si un auto .
Dorim sa inchidem societatea .
Va rugam sa ne ajutati cu pasii pe care trebuie sa-i intreprindem pentru inchiderea SC .
Multumesc frumos!
Buna ziua.
Daca nu aveti niciun fel de datorie de platit sau creanta de incasat si asociatii se inteleg amiabil cum impart patrimoniu ramas,mergeti la ORC -ul din judetul dvs.si cereti formulare pentru dizolvare fara lichidare,dupa care urmati pasii indicati de functionarii de acolo.
Cu stima.