Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul familiei sau probleme juridice de familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua,

Parintii mei sunt divortati si au un bun comun impreuna si anume un imobil cu 3 camere. Partajul nu a fost facut datorita faptului ca nu au fost bani. Acum in momentul de fata de aproape 3 ani tatal meu a suferit o operatie foarte grava ( are certificat de handicap) si am fost nevoiti sa ne ocupam de el datorita situatiei critice in care se afla.
Vreau sa stiu si eu daca unchiul meu fratele acestuia are dreptul la acest apartament??????? stiind ca este un mitocan si ca e infometat dupa bani ma astept la orice din partea lui...... mi-e frica sa nu i-o fi cerut vreo semnatura in lipsa noastra, sa nu cumva sa i-o fi donat partea lui acestuia . ce ar fi de facut in cazul acesta ????? el este inca in viata dar nu se stie pentru cat timp...... mama ar fi vrut sa dea acest apartament fratelui meu dar daca partea lui e donata, fapt care nu-l stiu sigur traim asa cu incertitudinea asta aproape un an, decand ne-am dat seama ca fratesu vrea sa i-a tot ce ii apartine tatalui meu.....are el acest drept??// totusi are copiii.... ce este de facut ???? va rog frumos sa ma ajutati si sa ma indrumati ce as putea face .......
Va multumesc o zi buna va doresc!
In timpul vietii, oricare dintre fostii soti poate instraina (intr-o forma sau alta) cota lor ideala din bunurile comune dobandite in timpul casatoriei si nesupuse inca partajului. Nu are nicio legatura faptul ca acestia au copii rezultati sau nu din casatorie. Nu putem discuta de un drept de mostenire atata timp cat persoana este in viata si nu exista vreun text de lege pentru inzestrarea copiilor in timpul vietii...
Va recomand calduros, pentru evitarea oricaror surprize, sa deschida mama proces de partaj deoarece curgerea anilor pot conduce la multe probleme ce pot fi evitate prin partajul bunurilor comune cat mai curand, astfel ca aceasta situatie sa fie clarificata definitiv.
Daca mama nu are venituri suficiente pentru achitarea taxelor de timbru aferente partajului, poate solicita instantei acordarea de ajutor public judiciar conform dispoz. OUG nr. 51/2008.
In actiunea de partaj a imobilului, va trebui sa depuna un extras cf actual, nu mai vechi de 3 luni din care sa rezulte ca acest bun este inca proprietatea fostilor soti si ca a fost achizitionat in timpul casatoriei acestora. ;)
Corina Capotã, Avocat
Sfatul meu este ca mama dvs sa solicite efectuarea partajului , fie pe cale amiabila prin act de partaj voluntar , fie pe cale judecatoreasca prin actiune in instanta (in cazul in care tatal dvs nu doreste partajarea apartamentului). Abia dupa ce partajul este efectuat se pot pune in discutie vanzari , donatii sau alte operatiuni juridice care sa implice cotele parti din acest imobil.
Succes!
=D>
cora2006 a scris:

In timpul vietii, oricare dintre fostii soti poate instraina (intr-o forma sau alta) cota lor ideala din bunurile comune dobandite in timpul casatoriei si nesupuse inca partajului. Nu are nicio legatura faptul ca acestia au copii rezultati sau nu din casatorie. Nu putem discuta de un drept de mostenire atata timp cat persoana este in viata si nu exista vreun text de lege pentru inzestrarea copiilor in timpul vietii...
Va recomand calduros, pentru evitarea oricaror surprize, sa deschida mama proces de partaj deoarece curgerea anilor pot conduce la multe probleme ce pot fi evitate prin partajul bunurilor comune cat mai curand, astfel ca aceasta situatie sa fie clarificata definitiv.
Daca mama nu are venituri suficiente pentru achitarea taxelor de timbru aferente partajului, poate solicita instantei acordarea de ajutor public judiciar conform dispoz. OUG nr. 51/2008.
In actiunea de partaj a imobilului, va trebui sa depuna un extras cf actual, nu mai vechi de 3 luni din care sa rezulte ca acest bun este inca proprietatea fostilor soti si ca a fost achizitionat in timpul casatoriei acestora. ;)
si daca se va face contract de vanzare cumparare pe numele fratelui meu atat partea pe care o detine mama cat si partea tatalui adica sa cedeze amandoi pentru el acum cat mai este in viata......
Este posibila si incheierea unui contract de vanzare-cumparare de catre ambii fosti soti in calitate de vanzatori si unul dintre copii, in calitate de cumparator, fara a mai fi necesara introducerea unei actiuni de partaj sau tranzactii.
1. Actiunea de partaj se introduce numai in caz de neintelegere intre fostii soti cu privire la impartirea bunurilor comune dobandite in timpul casatoriei.
2. Tranzactia se poate incheia cand ambele parti ajung la o intelegere in ceea ce priveste impartirea bunului pe cale amiabila, respectiv prin atribuirea acestuia unuia dintre coproprietari si plata unei sulte.
3. Daca insa ambii coproprietari sunt de acord cu instrainarea bunului imobil, atunci ambii se vor prezenta la notar si vor semna contractul prin care se instraineaza bunul imobil (vanzare, donatie, intretinere etc.), astfel incat nu mai este necesara incheierea tranzactiei. ;)